Language as a tool for manipulation in dystopian novels
Distopik romanlarda bir manipülasyon aracı olarak dil
- Tez No: 596627
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Comparative Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dilin toplumu manipüle etmek için bir araç olarak kullanımı uzun süredir tartışılagelen bir konudur. Bu tezin amacı, yapısalcılık ve özellikle de post yapısalcılık kuramları ışığında bu konuyu ele alıp, Kuzey Amerika ve Türk edebiyatlarından birer roman ile örneklendirip söz konusu manipülasyon yöntemlerini açığa çıkarmaktır. Dilin toplumdaki bireyleri ne şekilde etkileyebildiği ya da aynı şekilde güç sahiplerinin insanların kullandığı dili nasıl yönlendirdiği ve bunların iki farklı kültürden gelen eserlerde ne tür paralellikler çizdiğini göstermek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Kuzey Amerika'dan Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü (The Handmaid's Tale) ve Türkiye'den Zülfü Livaneli'nin Son Ada (The Last Island) romanları üzerinden incelemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Usage of language as a tool for manipulation has been subjected to many debates over the years. The aim of this thesis is to handle this issue in the light of structuralism and poststructuralism while giving examples from two different worlds of literature namely, North American and Turkish literature. The possibility of language affecting the human thought as well as powerholders' manipulations on language in order to control people will be studied while drawing parallels in between two novels. For this purpose, The Handmaid's Tale, written by Margaret Atwood on the North American front will be studied, while The Last Island (Son Ada) by Zülfü Livaneli will be looked into as the Turkish counterpart.