Rusya – Ermenistan stratejik işbirliği ve Kafkasya bölgesine etkileri
- Tez No: 596628
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
1991 yılında SSCB`nin dağılması ve Soğuk Savaş`ın sona ermesiyle birlikte dünya haritasında büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişikler sadece coğrafi alanda değil siyasi sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların yaşandığı bölgelerden biri de Güney Kafkasya`dır. Böyleki, SSCB'nin dağılmasının ardından bölge halklarının bağımsızlık taleplerinin artması, bölgede var olan karmaşıklığı yoğun hale getirmiştir. 1991'den itibaren uluslararası alanda yaşanan değişimler ve küresel güçlerin bölge üzerinde çıkarlarını oluşturmaları, sorunların günümüze kadar çözümsüz hale gelmesine neden olmuştur. Rusya, Güney Kafkasya bölgesinde yaşanan gelişmelere müdahele etmek ve hakim konumunu tekrar kazanmak istemektedir. Bundan dolayı bölgeyi“Arka Bahçe”olarak değerlendirerek, Güney Kafkasya ülkelerinin tekrar Moskova tarafından idare olunmalarını sağlamaya çalışmaktadır. Güney Kafkasya ülkesi olan Ermenistan ve Rusya arasında ilişkilere objektif, tarafsız olarak yaklaşan bu tez çalışmasında ülkeler arasındaki ilişkilerin, Rusya'nın bölgedeki politikasının asıl yüzü ve nedenleri açıklanmıştır. İncelenen konu ile ilgili farklı görüşler genelleştirilmiştir. Yapılan araştırmanın önemi; Rus-Ermeni ilişkileri hakkında geniş bir dönemi kapsayan, çeşitli kaynak ve literatüre dayalı araştırma olmasındadır. Araştırma çalışmasında Ermenistan'la Rusya arasında Sovyetler döneminde, bağımsızlığın elde edilmesinden sonraki süreçte ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel ilişkiler, Ermenistan-Rusya ilişkilerinin Kafkasya bölgesine ne tür etkisi olduğu ve bölgedeki güç merkezleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1991 after the collapse of the USSR and the end of the Cold War, became the major changes in the world map. These changes are brought with it not only the geographical problems but also the political problems. the South Caucasus is one of the problems areas. Such that after the collapse of the USSR to increase in the demand for independence of the people of the region. The complexity that exists in the region has become intence. From 1991 to create the interests of the region and global power shifts in the international area, has led to the problems become unsolvable until today. Russia in the South Caucasus wants to gain the dominand position and to intervene the developments in the region. Thus, they evaluating the region as“backyard”and they want to governed over the South Caucasus countries by Moscow. In this dissertation explained the main face and causes of Russia`s policy in the region and the relation between the South Caucasus countries Russia and Armenia objectivly. The explanation different views on the issue is generalized. The importance of the research, is covering broad term for the Russian and Armenian relations pased on a variety of sources and research literature. In the thesis, the economical, political, military and cultural relationships between Armenia and Russia in the period of the Soviet Union and after the independence, the influence of Armenia-Russia relationships to Caucasian region and the power centers in the region have been researched.