Online dispute resolution and its applicability in Turkey
Online uyuşmazlık çözümü ve Türkiye'de uygulanabilirliği
  1. Tez No: 596643
  2. Yazar: MARİA MELİS HALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Online uyuşmazlık çözümü, alternatif uyuşmazlık çözümünün online versiyonu olarak uluslararası nitelikleri olan uyuşmazlıkların düşük maliyetli, daha hızlı ve daha kolay olarak çözümlenmesi için doğmuştur ve birçok ülke tarafından uyuşmazlık çözümüne makul bir alternatif olarak tanınmıştır. 21. yüzyılın başı, alternatif uyuşmazlık çözümünün ana türleri olan uzlaşma, arabuluculuk ve tahkimi de içeren online uyuşmazlık çözümünün dönüm noktası olmuştur ve e-ticarete ilişkin faaliyette bulunan şirketler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu uyuşmazlık türü, teknolojinin yeniliklerinin avantajları ile gelişmekte ve bu yeniliklerle doğan uyuşmazlık türlerinin yeni tipleri oluşmaktadır. Bu çalışmada online uyuşmazlık çözümünün türleri ile Avrupa Birliği'nin buna ilişkin mevzuatı açıklanacak, bu çözüm türlerinden hangilerinin daha etkili olduğu tartışılacak, Türkiye'deki alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri açıklanacak ve online uyuşmazlık çözümlerinin mevcut Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı uyarınca uygulanıp uygulanamayacağı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Online dispute resolution was born as the online version of alternative dispute resolutions for disputes with international character to be solved cheaper, faster and easier and has been determined in many countries as an applicable alternative for settling disputes. The beginning of the 21st century was the milestone of online dispute resolution, where types of alternative dispute resolution which are typically negotiation, mediation, and arbitration, were starting to be used in companies relating to e-commerce. This system of dispute resolution is developing with the novelties of technology and new ways of resolving disputes are arising from these novelties. In this study, types of online dispute resolution, which types are more efficient, as well as the legislation of the European Union regarding such mechanisms, will be explained and the types of alternative dispute resolutions of Turkey will be also explained as well as whether online dispute resolution may be applicable in Turkey as per the current legislation.