Total diz artroplastisi sonrası erken dönemde propriyosepsiyonu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting proprioception early period following total knee arthroplasty
  1. Tez No: 596642
  2. Yazar: MAHMUT BEŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, total diz artroplastisi geçirmiş katılımcılarda cerrahi sonrası 1. ayda diz propriyosepsiyonunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 65,54±6,37 yıl ve postoperatif 1. ayda olan 35 katılımcı çalışma grubuna ve yaş ortalaması 64,63±6,56 yıl ve dizlerinde herhangi bir rahatsızlık olmayan 35 katılımcı kontrol grubuna dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedildi, her iki ekstremiteye ait eklem hareket açıklığı, çevre ölçümü, propriyosepsiyon, denge, yürüme ve kinezyofobi değerlendirmeleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the factors affecting proprioception in the first month after surgery in participants with total knee arthroplasty. 35 participants with a mean age of 65,54±6,37 years and in the postoperative first month were included in the study group; 35 participants with a mean age of 64,63±6,56 years and with no any knee disease were included in the control group. The sociodemographic information, range of motion, circumference measurement, proprioception, balance, gait and kinesiophobia scores of the participants were recorded.