Bilişim suçlarının ulusal ve uluslararası düzeyde değişen güvenlik algısı üzerinde etkisi
The effect of informatics crimes on national and international level of developi̇ng security perception
- Tez No: 596665
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Güvenlik kavramı üzerine yapılan çalışmalara bakıldığında, ilk dönem çalışmalarında güvenliğin, askeri güç ve coğrafi sınırlar ile dar bir alan çerçevesinde incelendiği görünmektedir. Özellikle Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile birlikte değişen uluslararası sistem, güvenlik algısı üzerinde de etkili olmuştur. Güvenlik kavramının içeriği, askeri boyutun ötesine taşınmış, çevresel, siyasi, ekonomik ve sosyal boyutlar da eklenerek kapsamı genişlemiştir. 20. yüzyılın sonlarında başlayan ve günümüzde devam eden teknolojik gelişmeler, güvenliğin başka bir boyut kazanmasına neden olmuş ve siber güvenlik kavramı ortaya çıkmıştır. İnternetin tüm dünya geneline yayılabilme özelliği, ucuz ve kolay erişilebilir olması nedeniyle kullanımının her geçen gün artması bu alanda güvenliğin tesis edilmesini hem zorlaştırmış hem de bir zorunluluk haline getirmiştir. Bilişim suçları diye adlandırılan bu ortamdaki suç potansiyeli oldukça fazladır. Birey ya da devlet olarak her ölçekte tehdit ile karşı karşıya olunan bu sanal dünyada güvenliğin sağlanması için çeşitli tedbirler alınması gerekmektedir. Bu çalışmada, günümüzün çok boyutlu güvenlik algısı içerisinde siber güvenliğin öneminden söz edilmiş, daha sonra bu güvenliği tehdit eden bilişim suçları ayrıntıları ile değerlendirilmiş ve devletlerin bu suçlara karşı tedbirlerinden bahsedilmiştir. Son olarak da bu tedbirlerin kişi hak ve özgürlüklerine karşı etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the studies on the concept of security are examined, it is seen that security was examined within the framework of a narrow area only with military power and geographical boundaries. Particularly with the end of the Cold War, the changing international system has had an impact on the perception of security. The content of the concept of security has been extended beyond the military dimension and its scope has been expanded by adding environmental, political, economic and social dimensions. The technological developments that started at the end of the 20th century and continued today have led to another dimension of security and the concept of cyber security has emerged. Due to the fact that the internet can be connected easyly from all over the World, and it can be reached cheaply, its use increases day by day, making the establishment of security in this field both difficult and obligatory. The crime potential in this environment, which is called informatics crimes, is quite high. Various measures need to be taken in order to ensure security in this virtual world which is faced with threats at every scale as an individual or a state. In this study, the importance of informatics security in today's multi-dimensional security perception is mentioned, then the informatics crimes that threaten this security are examined in detail and the measures of the states against these crimes are mentioned. Finally, the effects of these measures against individual rights and freedoms have been tried to be explained.