Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin bilişim suçlarına yönelik ceza yaptırımlarının incelenmesi
An examination of Türkiye and European union countries' criminal sanctions against cyber crimes
  1. Tez No: 979533
  2. Yazar: SELİM GÖKCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkelerinde bilişim suçlarının türleri, bu suçlara ilişkin hukuki düzenlemeler ve uygulanan cezalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmalı bir perspektifle ele almaktadır. Dijitalleşmenin hızla artmasıyla birlikte bilişim suçları, ulusal ve uluslararası hukuk sistemlerinde daha fazla önem kazanmaktadır. Bu bağlamda çalışma; siber saldırılar, veri hırsızlığı, dolandırıcılık, çocukların cinsel istismarı içerikli dijital materyallerin yayılımı ve telif hakkı/fikrî mülkiyet ihlalleri gibi temel suç türlerini kapsamaktadır. Tezin birinci bölümünde konunun önemi, kapsamı ve kullanılan yöntemler açıklanmış; ikinci bölümde bilişim suçlarının kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de Türk Ceza Kanunu ve ilgili özel mevzuatlar çerçevesinde bilişim suçlarının tanımı ve cezai karşılıkları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise Avrupa Birliği ülkelerinde bilişim suçlarına yönelik hukuki düzenlemeler incelenmiştir. Beşinci bölümde Türkiye ve farklı gelişmişlik düzeyindeki Avrupa ülkeleri arasında bilişim suçları bakımından ceza uygulamaları karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise bulgulara dayalı analizler yapılarak mevcut durum değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur. Bu çalışma ulusal ve uluslararası düzeyde bilişim hukuku alanında yapılacak yeni düzenlemeler için önemli bir karşılaştırmalı kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the similarities and differences between the types of cyber crimes, legal regulations and penalties applied to these crimes in Türkiye and the European Union countries from a comparative perspective. With the rapid increase in digitalization, cyber crimes are gaining more importance in national and international legal systems. In this context, the study covers basic types of crimes such as cyber attacks, data theft, fraud, dissemination of digital materials containing child sexual abuse, and copyright/intellectual property violations. The first chapter outlines the significance, scope, and methodology of the research. The second chapter defines the conceptual framework of cybercrimes. The third chapter evaluates the definition and penalties of cybercrimes in Turkey under the Turkish Penal Code and relevant special laws. The fourth chapter analyzes the legal regulations on cybercrimes globally, with a particular focus on European Union member states. The fifth chapter presents a comparative analysis of the penalties for cybercrimes in Turkey and various EU countries representing different levels of development. The final chapter includes findings-based evaluations and recommendations. This study aims to serve as a valuable comparative resource for future national and international legal reforms in the field of cyber law.