İznik Gölü sualtı bazilikası 2015-2017 kazı dönemi seramik buluntuları
İznik Lake underwater basilica 2015-2017 excavation period ceramics finds
  1. Tez No: 596678
  2. Yazar: HÜLYA YAMURKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Arkeolojik araştırma ve kazılarda en yoğun ve yaygın olarak ele geçen malzeme seramiklerdir. İznik'te yapılan araştırmalar ve kazılar neticesinde, bölgenin en önemli üretiminin çinileri olması popülerliğini günümüze kadar korumasını sağlamıştır. Son dönemlerde adından çokça bahsettiren İznik, 2014 yılındaki sualtında keşfedilen Bazilika yapısıyla da gündemde olmuştur. İznik Gölü içerisinde bulunan bazilika yapısındaki araştırmalar ve kazılar neticesinde ele geçen en yoğun buluntu grubu seramiklerdir. Bazilikanın oluşturulan seramik tipolojisi içerisinde kase, tabak, testi/sürahi, çanak, tencere/güveç, amphora, kandil gibi günlük kullanıma ait masa, mutfak, depolama ve taşıma kapları yer almaktadır. Yapılan karşılaştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda seramik buluntularının yoğunluk gösterdiği dönem Roma Dönemi'dir.
Özet (Çeviri)
Ceramics have been the most widely and extensively found material in archaeological research and excavations. As a result of the researches and excavations carried out in İznik, the tiles being the most important production of the region and it has kept its popularity until today. The city of İznik, which has been frequently mentioned in recent times, has been on the agenda with the basilica structure discovered underwater in 2014. The most extensive group of artifacts are ceramics as a result of the researches and excavations in the basilica structure in İznik Lake. The prepared ceramic typology of the basilica includes table, kitchen, storage and transport wares for daily use such as bowl, plate, jug, dish, pot/stewpan, amphora and oil lamp. The period in which the ceramic finds were concentrated was the Roman Period as a result of the comparisons and evaluations The ceramic finds, which are evaluated with a typological and chronological classification, have been tried to find an answer to this question: Do the ceramic finds belong to the basilica structure or can we speak of the existence of another structure?