Farklı maloklüzyona sahip çocuklarda gülümseme estetiği, dental estetik ve benlik saygısı ile yaşam kalitesinin ilişkisi
Smile aesthetic, dental aesthetic and self- concept related to quality of life in children with different malocclusion
- Tez No: 596677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı ortodontik tedavi gereksinimiyle kliniğimize başvurmuş çocuklarda gülümseme estetiği, dental estetik ve benlik saygısı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmamız kapsamında geçerliliği ve güvenilirliği alınan“Gülümseme Estetiğine Bağlı Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile birlikte“Dental Estetiğin Psikososyal Etkisi Ölçeği (PIDAQ)”ve“Piers-Harris'in Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği (ÇÖKÖ)”kullanılarak; 11-16 yaş aralığında farklı maloklüzyonlara sahip bireylerden elde edilen verilerin birbirleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Ölçekleri 360 katılımcı (% 65,3 kız, % 34,7 erkek) tam ve doğru bir şekilde doldurmuştur. Katılımcıların ortalama yaşları 14,40±1,72 yıldır. SERQoL ölçeği ile PIDAQ toplam skorları arasında Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde anlamlı pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki görülmüştür. SERQoL ölçeği ile ÇÖKÖ toplam skorları arasında Sınıf I maloklüzyona sahip bireylerde anlamlı pozitif yönde düşük düzeyde ve Sınıf II ile Sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde anlamlı pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki gözlenmiştir. PIDAQ ile ÇÖKÖ toplam skorları arasında Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde anlamlı pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki mevcuttur. Gülümseme ve dental estetik arasında tutarlı bir ilişki gözlenmiştir. Gülümseme ve dental estetiğini olumlu olarak değerlendirenlerde benlik öz kavramının yüksek olduğu belirlenmiştir. SERQoL ölçeği ortodontik tedaviye başlanmadan önce hastaların gülümsemelerini ve dişsel estetik görünümlerini nasıl algıladıklarının, maloklüzyonların hastaların benlik saygısı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi yönünden büyük önem taşıdığından farklı maloklüzyona sahip bireylerde tedavi planlaması esnasında hekimlere rehberlik etmesi açısından fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the relationship between smile aesthetics, dental esthetics and self-esteem and quality of life in children who applied to our clinic with the need for orthodontic treatment. In this study,“Smie Esthetics-Related Quality of Life Scale”that received the validity and reliability and with“Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire (PIDAQ)”and“Piers-Harris's Self-Concept Scale in Children's (PHSC)”were used to evaluated the relationship between the data obtained from individuals aged 11-16 years with different malocclusions. Three hundred sixty participants (65.3% female, 34.7% male) completed the scales exactly and correctly. The mean age of the participants was 14,40±1,72 years. There was significant positive correlation between SERQoL scale and PIDAQ total scores in Class I, Class II and Class III malocclusion groups. There was significant low positive correlation between SERQoL scale and PHSC total scores in Class I malocclusion and moderate positive correlation between SERQoL scale and PHSC total scores in Class II and Class III malocclusions. There was significant low positive correlation between PIDAQ and PHSC total scores in Class I malocclusion, Class II and Class III malocclusions. There is a consistent relationship between smile and dental aesthetics. Those who evaluate smile and dental aesthetics positively have high self-concept. The SERQoL scale will be useful in guiding physicians during treatment planning in patients with malocclusion because it is of great importance to evaluate the effects of malocclusion on patients' self-esteem and how they perceive their smile and dental aesthetic appearance before starting orthodontic treatment.