Investigation of compressor cycle operating point for various air conditions
Çeşitli hava koşullarında kompresör çevrimi çalışma noktasının araştırılması
- Tez No: 596691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, buhar sıkıştırmalı kompresör çevrimi çalışma noktası, buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi ekipmanlarını kapsayacak şekilde incelenmiştir. İncelenen bu ekipmanların kapasitif hesaplamaların yapılabilmesi ve kompresör çevrimin similasyonunun gerçekleştirilebilmesi için algoritma mantığı araştırılmıştır. Kompresör kapasite hesaplarında polinom katsayıları, eşanjör yapılarında finli borulu eşanjörlerin hava ve akışkan tarafı ısı transfer ve basınç kaybı korelasyonları literatürden bulunmuştur. Isı transfer hesaplamaları için e-Ntu ve LMTD metodları üzerinde çalışılmış ve uygun korelasyonlar listelenmiştir. Bunun yanı sıra finli borulu eşanjörlerde matematiksel modeller, farklı devreleme şekillerine yönelik çevrim analizlerini gerçekleştirebilmek için irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, operating point of compression cycle for various conditions is documented with the consideration of all the equipment of vapor-compression refrigeration cycle. An algorithm which characterizes all the equipment, simulation of the cycle and enabling of the calculation of capacitive values is proposed. The algorithm includes compressor capacitive value polynomial coefficients, air and refrigerant side pressure drop and heat transfer correlations (for finned heat exchangers) which were taken from the literature to uncover the operating point and performance of each equipment in the cycle. e-Ntu and LMTD relations are discussed and proper correlations are included on the thesis. Furthermore, the mathematical models in the literature were surveyed in order to uncover circuiting analysis performed in the cycles.