Matematik öğretiminin işlemsel ve kavramsal bilgi bağlamında değerlendirilmesine ilişkin bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study related to the teaching of mathematics in the context of operational and conceptual knowledge
  1. Tez No: 596695
  2. Yazar: MUSTAFA İLHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR, PROF. DR. ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, matematik öğretiminin işlemsel ve kavramsal bilgi bağlamında değerlendirilmesi amacıyla yapılmış bir ölçek geliştirme çalışmasıdır. Çalışmanın sonunda, İşlemsel Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği ve Kavramsal Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği olmak üzere iki ölçek geliştirilmiştir. Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi için ayrı veri grupları kullanılmıştır. İşlemsel Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği 11 ve Kavramsal Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği 15 maddeden oluşmaktadır. Ölçekte yer alan maddelerin yapı geçerliliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Veri yapısının faktör analizine uygun olup olmadığı KMO ve Bartlett testleri yapılarak kontrol edilmiştir. KMO, İşlemsel Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği için 0,675; Kavramsal Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği için 0,731; Barlett Testi İşlemsel Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği için 348,954 (p>0,01) ve Kavramsal Bilgi Boyutuna İlişkin Değerlendirme Ölçeği için 542,877 (p>0,01) olarak bulunmuştur. Her iki ölçeğin güvenilirlikleri için Cronbach's Alpha değerlerine bakılmıştır. Her iki ölçeğin de kabul edilebilir Cronbach's Alpha (0,782 ve 0,712) değerine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Faktör analizi sonucunda oluşan faktörlerin istenen yapıda çalışıp çalışmadığına bakmak için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçeklere ait uyum iyiliği indekslerinin önemli bir kısmının mükemmel uyum sergileyen ve kabul edilebilir değerler içinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda değerlendirme yapılarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a scale development study conducted to evaluate mathematics teaching in the context of procedural and conceptual knowledge. At the end of the study, two scales were developed: Assessment Scale on Procedural Information Dimension and Assessment Scale on Conceptual Information Dimension. Separate data groups were used for Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis. The Assessment Scale for the Procedural Information Dimension consists of 11 items and the Assessment Scale for the Conceptual Information Dimension consists of 15 items. Exploratory and confirmatory factor analyzes were performed for the construct validity of the items in the scale. KMO and Bartlett tests were used to check whether the data structure was suitable for factor analysis. KMO is 0.675 for the Assessment Scale for the Procedural Knowledge Dimension; 0.731 for the Assessment Scale for the Conceptual Knowledge Dimension; The Barlett Test was found to be 348,954 (p> 0,01) for the Assessment Scale for the Procedural Knowledge Dimension and 542,877 (p> 0,01) for the Assessment Scale for the Conceptual Knowledge Dimension. Cronbach's Alpha values were evaluated for reliability of both scales. It was concluded that both scales had acceptable Cronbach's Alpha values (0.782 and 0.712). Confirmatory factor analysis was performed to see whether the factors formed as a result of factor analysis worked in the desired structure. It was concluded that a significant part of the goodness of fit indices of the scales showed excellent fit and was within acceptable values. At the end of the study, evaluation was made and suggestions were given.