Fenilketonürili çocukların ilk 5 yaşta büyümelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the first five year olds growth of children with phenylketonuria
  1. Tez No: 596696
  2. Yazar: AYŞE GÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN FATMA GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada 2000-2010 yılları arasında doğmuş fenilketonüri tanılı hastalarının ilk beş yaşta büyümeleri değerlendirilmiştir. Yenidoğan tarama testi veya kardeş öyküsü ile yenidoğan döneminde tanısı konulmuş, beslenme tedavisine başlanmış ve çalışma kriterlerine uyan fenilketonüri hastalarının geriye dönük dosya bilgileri taranmıştır. 76 kız, 71 erkek fenilketonüri hastasının tanı konulduğundan itibaren 5 yaşını doldurana dek poliklinik izlemleri sırasında alınan boy, kilo, baş çevresi antropometrik verileri sağlıklı yaşıtlarıyla WHO Anthro bilgisayar programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sonuçta; hafif fenilketonürili ve klasik fenilketonürili hastalarda beklenebilen düşük tartı probleminin yerini fazla tartı riskine bıraktığı ve sağlıklı yaşıtlarına göre olan tartı yüksekliğinin 5 yaşta düşüş gösterdiği saptanmıştır. Vakaların ilk beş yaştaki büyümelerinin değerlendirmesinde "p
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated the growth of phenylketonuria patients during the first five years, who were born between 2000 and 2010. Phenylketonuria patients diagnosed during the neonatal period with newborn screening test or sibling history, who were on a medical diet and follow-up and fulfilled the study criteria were retrospectively evaluated. We compared the anthropometric data of height, weight and head circumference obtained during outpatient clinic follow-up from 76 girls, 71 boys, from the diagnosis until the age of 5 years, using the WHO Anthro computer program. As a result; patients with mild phenylketonuria and classic phenylketonuria instead of failure to thrive were faced with overweight risk and it was found that the high of the scale compared to healthy peers decreased at 5 years of age.