Türk Yurdu Dergisinde Türkistan algısı (1987 – 2016
Turkestan perception in the Journel of Türk yurdu (1987 – 2016)
  1. Tez No: 596718
  2. Yazar: CEVDET SEMİH BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
“Türk Yurdu Dergisinde Türkistan Algısı (1987-2016)”adlı çalışmamızda Türk Yurdu dergisinin 1987 ve 2016 yılları arasında çıkan sayılarında Türkistan coğrafyası üzerine yazılan yazılar incelenerek derginin Türkistan algısı incelenmiştir. Çalışmanın amacı; Türkçülüğün temsilcilerinden olan Türk Yurdu dergisinin Türkistan coğrafyasına karşı bakışını incelemek, Türk cumhuriyetlerinin bağımsız olduğu bu dönemde Türk Yurdu dergisinde yazan aydınların görüşlerini değerlendirerek, kullandıkları kavramları inceleyerek derginin Türkistan algısını ortaya koymaktır. Tezin ilk bölümünde dergide yayımlanan yazılar incelenmeye başlanmadan önce Türkistan coğrafyası ve kavramı üzerinde durulmuş ve tarihten günümüze Türkistan coğrafyası hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci ve üçüncü bölümleri ise dergide yayımlanan yazılar üzerinedir. İkinci bölümde Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıkları öncesi yayımlanan yazılara yer verilirken üçüncü bölümde ise Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıkları sonrası yayımlanan yazılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study“Turkestan perception in The Journal of Turk Yurdu (1987 - 2016)”, the journal's perception of Turkestan was examined by investigating articles on Turkestan geography in the issues of The Journal of Turk Yurdu published between 1987 and 2016. The aim of the study is to examine the point of view of The Journal of Turk Yurdu, which is one of the representatives of Turkism, on Turkistan geography and to reveal the perception of Turkestan of the journal by evaluating the opinions of intellectuals who wrote in The Journal of Turk Yurdu during this period when Turkic States became independent. In the first part of the thesis, before starting to investigate the articles published in the journal, the geography and the concept of Turkestan have been emphasized and information about the geography of Turkestan has been given. The second and third parts of the thesis are on the articles published in the journal. In the second section, the articles published before the independence of the Turkic States are given, while in the third section, the articles published after the independence of the Turkic States are evaluated.