Cox regresyon modeli ve sağlık bilimlerine uygulanması
Cox regression model
  1. Tez No: 59672
  2. Yazar: NECLA GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİAN DİŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
V. ÖZET Cox Bağlanım Çözümlemesi; çeşitli bağımsız (kovariat ) değişkenlerin sağkalıma etkilerini araştıran bir bağıntı yöntemidir. Modelde tamamlanmamış gözlemler ile bir veya daha çok bağımsız değişken kullanılabilir. Yine modelde hem nitel hemde nicel veriler bir arada kullanılabilir. Çözümleme sonunda kovariatlann göreli orantıları, birikimli sağkalım ve birikimli ölüm riskleri elde edilir. Çalışmamızda 144 mide kanserli hastada 6 değişkenin (evre, kemoterapi sayısı, tümör boyu, yaş, cinsiyet ve histoloji) sağkalım üzerine etkileri Cox Orantısal Ölüm Riski Bağıntı Modeli ile araştırıldı. Model içinde üç alternatif metot (kovariatlann tek tek incelenmesi, hepsinin birlikte Enter metoduyla ve hepsinin ileri adımsal yöntemle incelenmesi ) uygulandı. Kullanılan her üç alternatif çözümleme yönteminde de araştırılan değişkenlerden evre, tümör boyu ve kemoterapi sayısı sağkalımla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak; Cox bağlanım çözümlemesi içindeki üç alternatif yöntemden ileri adımsal metot, kovaryatların kendi aralarındaki karşılıklı ilişkileri de hesaba kattığı için, sağkalımla ilişkili değişkenlerin seçiminde etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. -26-
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY Cox Regression Analysis is a method used to investigate the effects of various independent variables (covariates) on the survival. Censored observations and one or more covariates can be used together. Qualitative as well as quantitative data can be used at the same time in this model. At the end of the analysis, relative risk, cumulative survival, cumulatif hazards are obtained. In our study, the data for 144 patients with gastric cancer are investigated and the effect of 6 variables ( stage of the disease, number of the chemotherapy received, tumor size, histology, age and sex) upon the survival time is examinated using the Cox Proportional Hazard Model. Three different methods (examination of covariates one by one and together by Forced-Entry method and forward stepwise method ) are used within the model. As a result, three of the six variables ( stage of the disease, tumor size, and number of chemotherapy received ) are found to be statistically significant in all of the three methods used. As a result, of those alternative methods the forward stepwise method can be used efficiently to analyse variables related to survival time, because it includes the interrelationships between the covariates. -27-