Alzheimer hastalarında demans durumuna göre ağız bakım parametrelerinin hızlandırılmış başarısızlık zamanı modelinin Bayesci yaklaşımı ile tahminlenmesi: Bir simülasyonu uygulaması
Bayesian accelerated failure time model estimation of oral care parameters associated with dementia status in alzheimer's patients : A simulation application
- Tez No: 681723
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ NURAL BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasın amacı, Markov Zinciri Monte Carlo veri simülasyon yöntemi ile oluşturulan örneklerde Alzheimer hastalarının demans seviyesini zamana bağlı olarak etkileyen ağız sağlığı parametrelerinin, Cox Orantılı Tehlike (COT) regresyon modeli, Frekansçı ve Bayesci yaklaşım ile Hızlandırılmış Başarısızlık Zamanı (HBZ) modelleri kullanarak çözümlenmesi ve model tahminlerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 36 Alzheimer tanısı almış hasta yer almıştır. Üç senaryoya göre 250, 500 ve 1000 örneklem büyüklükleri için yapay veri setleri üretilmiştir. Kategorik değişkenlerin orantılı tehlikeler varsayımı sağkalım eğrileri ile incelenmiştir. İleri demansa geçişe etki eden değişkenlerin tek değişkenli analizleri Logrank testi ve basit Cox regresyon ile gerçekleştirilmiştir. Çok değişkenli modeller COT regresyonu ve paremetrik HBZ regresyonunun Frekansçı ve Bayes yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Parametrik HBZ modelleri için ileri demansa geçiş süresi tehlike dağılımına en uygun dağılım Lognormal, Weibull, Loglojistik ve Üstel dağılımları için modellenen HBZ regresyonlarının uyum iyiliği bilgi kriterleri ve tehlike eğrileri ile değerlendirilmiştir. Bayesci HBZ modelinde kullanılan önsel dağılımlar literatüre göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Estimation and comparison of models predicting oral health parameters affecting the time to severe dementia in Alzheimer's patients simulated data using, Markov Chain Monte Carlo method, with Cox Proportional Hazards (CPH) model, and Frequentist and Bayesian Accelerated Failure Time (AFT) models. Material and methods: Thirty-six patients diagnosed with Alzheimer's participated in this study. Simulation is performed for three scenarios with samples of 250, 500 and 1000. Proportional hazards assumption is examined with survial curves. Univariate analysis is performed with Logrank test and simple Cox regression. Factors affecting time to severe dementia are examined with CPH model, and Frequentist and Bayesian parametric AFT models. Hazard distribution of time variable is investigated by information criterias and hazard curves of parametric AFT models that are constructed for Lognormal, Weibull, Loglogistic, and Exponential distributions. In bayesian AFT model, prior distributions are determined according to literature.