Küresel krizin sosyal koruma harcamaları üzerindeki etkileri: Türkiye deneyiminin karşılaştırmalı analizi
The impact of the global crisis on the social protection expenditure: A comparative analysis of Turkey experience
  1. Tez No: 596735
  2. Yazar: EVREN GÜNCEL ERMİSKET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ekonomik krizler, yaşamın birçok alanını derinden etkilemektedir. Kriz karşısında uygulanan para ve maliye politikaları da birey ve toplumlar üzerinde doğrudan veya dolaylı etkilere yol açmaktadır. Genel olarak sosyal sigorta, sosyal güvenlik ağları ve koruyucu işgücü piyasası düzenlemelerinden oluşan sosyal koruma, özellikle kriz dönemlerinde, etkili bir şekilde kullanıldığında, sosyal ve ekonomik bir tampon işlevi görmekte ve krizin etkilerini başarılı bir şekilde azaltabilmektedir. Bu tez, ikincil veriler kullanılarak, 2008 ekonomik krizinin sosyal koruma harcamalarına etkilerini, İspanya, İsveç, Yunanistan, Endonezya ve Türkiye deneyimleri çerçevesinde, 2005-2015 dönemi boyunca incelemektedir. Sonuçlar, önceki kriz tecrübelerini doğrulamakta ve başlangıçta etkili ulusal sosyal koruma programlarına sahip ülkelerin, krizle başa çıkmada daha başarılı olduklarını göstermektedir. Kamu tarafından desteklenen bir sosyal koruma sisteminin bulunmaması, ekonomik kriz ve bozulmanın etkisini kötüleştirmektedir. Bu nedenle hükümetler, gelecekteki kriz durumlarına hazırlıklı olmak üzere sosyal koruma planlarını iyi zamanlarda hazırlamalıdır. Krizler sırasında, sosyal koruma harcamalarında kesintilerden kaçınılmalı, harcamalar sürdürülmeli ve mümkünse arttırılmalıdır. Ayrıca sosyal koruma, krizin etkisini hafifletmek için geçici bir önlem olarak görülmemeli, sürekli, kapsayıcı ve adil bir ekonomik büyümeyi teşvik etmek için devam eden bir kalkınma yatırımı olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Economic crises deeply affect many areas of life. Monetary and fiscal policies against the crisis also have direct or indirect effects on individuals and societies. Social protection, which generally consists of social security, social security networks and protective labor market regulations, acts as a social and economic absorber and effectively mitigates the effects of the crisis, especially when used effectively in times of crisis. This thesis, using secondary data, examines the effects of the 2008 economic crisis of social protection expenditure in the framework of experiences Spain, Sweden, Greece, Indonesia and Turkey, during the period 2005-2015. The results confirm previous crisis experiences and show that countries with initially effective national social protection programs are more successful in dealing with the crisis. The absence of a publicly funded social protection system worsens the impact of the economic crisis and deterioration. Therefore, governments should prepare their social protection plans in good times to be prepared for future crisis situations. During crises, cuts in social protection expenditures should be avoided, expenditures should be sustained and increased if possible. In addition, social protection should not be seen as a temporary measure to mitigate the impact of the crisis, but should be considered as an ongoing development investment to promote continuous, inclusive and fair economic growth.