Sâsânîlerin kuruluşundan Hz. Muhammed döneminin sonuna kadar Arap-Sâsâni ilişkileri
From the fundation of the sassanids arab-sassanid relation until the end of The Prophet Muhammad period
- Tez No: 596736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tezimiz giriş (Araştırmanın Genel Tanımı; Arapların Kökeni, Tasnifi ve Yaşadıkları Coğrafyalar ile Perslerin Devamı Olarak Sâsânîler), iki bölüm (Birinci Bölüm: Siyasi açıdan Arap-Sâsâni ilişkileri, İkinci Bölüm: Ticari açıdan Arap-Sâsâni ilişkileri) ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde önce araştırmanın konusu, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynakları sonra da Arapların kökenleri, tasnifi ve yaşadıkları coğrafyalar ile Sâsâniler ve Sâsânilerin yaşadıkları coğrafyalara dair bilgi verilmiştir. Birinci bölümde genel olarak Tedmürlüler, Gassâniler, Lâhmiler, Kinderliler, Himyeriler ve Hz. Peygamber ile Sâsânîler arasındaki siyasi ilişkiler ele alınmıştır. İkinci bölümde Tedmür, Gassânî, Lâhmî, Kinde, Himyer ve Hicaz Araplarının Sâsânîler ile olan ticari ve sosyal ilişkileri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde Sâsânîlerin kuruluşundan Hz. Muhammed döneminin sonuna kadar Arap-Sâsânî ilişkilerinin siyasi, dini, ticari ve sosyal açıdan değerlendirilmesi yapılmış ve ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis consist of introductron (General Presentatran of the Research, the origin of Arab, Sasanids as a continuation of Persians), two chapters (Chapter one: Arab-sassanids political relations, Chapter Two: Arab-Sassanids commercial and social relations) and conclusion. In the introductron informed firstly the subject, purpose, methot and resources of research then the origin of Arabs, classificatron and the geography they live with Sassanids and the geography that Sassanids live. In the fırst chapter, generally Tachmor, Ghassanids, Lahm's, Kindel's, Himyar and the political relations between the Prophet and Sassanids were explained. In the second chapter, Tachmor, Ghassanids, Lahm's, Kindel's, Himyar and the commercial and social relatrons between Hedjaz Arabs were explained. In the conclusion sectron the political, religious, commercial and social relatrons between Arab-Sassanids from the establishment of Sassanid to the and of the Prophet's period were evaluated and the results reached were given place.