Yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde 1980 sonrası Türk kamu yönetimini yeniden yapılandırma çalışmaları
The studies for restructuring of turkish public administration after 1980 within the framework of the understanding of new public administration
  1. Tez No: 596756
  2. Yazar: SİBEL DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
21. yüzyıl, dünyada küreselleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin etkisiyle çok yönlü değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdir. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçilmesi ya da moderniteden postmoderniteye geçiş şeklinde bir paradigma kayması, küreselleşen dünyada yeni yönetsel değerlerin ortaya çıkması ve yine küreselleşme ile uluslararası/ötesi kuruluşların yönetimler üzerindeki etkilerinin artması, hiyerarşik devlet anlayışının değişmesi, Weberyen bürokratik yönetim modelinin yetersiz hale gelmesi gibi dinamikler kamu yönetiminde değişimi kaçınılmaz kılmıştır. Geleneksel kamu yönetimi anlayışının, küreselleşmenin ekonomik, siyasal ve toplumsal alanlarda ortaya çıkardığı değişim gereksinimini ve toplumun sürekli artan ve çeşitlenen hizmet taleplerini karşılamada yetersiz olması, buna alternatif olarak yetki devri, katılımcılık, yerinden yönetim, şeffaflık ve açıklık, hesap verebilirlik, çok aktörlülük, dinamik yönetim, vatandaş odaklılık, ürün ve hizmetlerde kalite, etkinlik, verimlilik gibi ilkeleri odağına koyan yeni kamu yönetimi paradigmasını ortaya çıkarmıştır. Çalışmada,“geleneksel kamu yönetimi anlayışı”ndan“yeni kamu yönetimi anlayışı”na dönüşümü ifade eden kamu yönetimindeki paradigma değişiminden hareketle, özellikle 1980 sonrası Türkiye'de kamu yönetiminde yapılan yeniden yapılandırma çalışmalarında Yeni Kamu Yönetimi anlayışının etkisi olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla hem geleneksel kamu yönetiminden yeni kamu yönetimine geçişi ifade eden paradigma dönüşümü ayrıntılı olarak ele alınmış, hem de literatür taraması yapılarak Türk Kamu Yönetiminde yapılan yeniden yapılandırma çalışmalarının tarihsel süreç içerisindeki durumu ve 1980 sonrası yapılan yeniden yapılandırma çalışmalarında Yeni Kamu Yönetimi'nin izleri ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 21st century is a period in which multi-dimensional changes and transformations have occurred in the world with the impact of globalization and advances in information and communication technology. The dynamics such as the transition from industrial society to information society or the paradigm shift in the form of transition from modernity to postmodernity, the emergence of new administrative values in the globalizing world, the increase of the impacts of international and transnational organizations on administrations through globalization, the change of the state understanding and the failure of the Weberian bureaucratic administration model have made the change in public administration inevitable. The failure of the traditional understanding of public administration to meet the need for change in the economic, political and social spheres introduced by globalization and ever-increasing and diversified service demands of the society has revealed the new public administration paradigm that alternatively focuses on the principles such as delegation of authority, participation, governance, decentralization, transparency and publicity, accountability, multi-agentness, dynamic administration, citizen focus, and quality, effectiveness and efficiency in products and services. The study aims at analyzing whether the understanding of New Public Administration has an impact on the reorganization activities conducted in public administration in Turkey especially after 1980 considering the paradigm shift in public administration that represents the transformation from the understanding of traditional public administration to the understanding of New Public Administration. For this purpose, the paradigm transformation, which represents the transition from traditional public administration to new public administration, has been discussed in detail, and it is aimed that the status of the reorganization activities conducted in Turkish public administration within the historical process and the traces of New Public Administration in the post-1980 reorganization activities be revealed after a literature review.