1980 sonrası Türk kamu yönetimi yazını üzerine bir çözümleme Amme İdaresi dergisi incelemesi 1980 - 2005
An analysis on the turkish public administration after 1980 The Analysis of The Amme İdaresi Dergisi 1980 - 2005
- Tez No: 208274
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
1980 sonrası, yönetim bilimi ve kamu yönetimi alanında bir dönüm noktasını olusturmaktadır. Bu dönemin en önemli argümanı olan ?degisim? ve bu degisimin getirdigi Yeni Kamu Yönetimi Anlayısı, bu dönüsümün en önemli parçasını olusturmaktadır. Degisim süreci devleti ve devletin yönetim aygıtının yönünü degistirmis ve yeni aktörleri bu sürece dahil etmistir. Küresellesme süreci degisimin yönünü ve hızını belirlemede önemli bir etki yaratmıstır. Çalısmamızın birinci bölümü, çalısmanın konusu, amacı, tezleri ve yönteminden olusmaktadır. Çalısmanın ikinci bölümünde yönetim ve kamu yönetimi kavramları açıklanarak, bu kavramların tarihsel süreç içindeki gelisimi incelenmistir. Bu bölümde, degisimi tetikleyen Yeni Sag politikalara yer verilerek bunun yansıması olarak ortaya çıkan Yeni Kamu Yönetimi Anlayısı irdelenmistir. Üçüncü bölümde Türkiye'de kamu yönetimi alanındaki degisimin dinamikleri ve reform süreci yerli ve yabancı uzman raporları, kalkınma planları ve hükümet programları dahilinde ele alınmıstır. Dördüncü bölümde ise, 1980 sonrası kamu yönetiminde ön plana çıkan ve kamu yönetimi yazınını sekillendiren ?Yönetisim, Küresellesme, Performans ii Yönetimi, Stratejik Yönetim, Toplam Kalite Yönetimi? gibi temel olgulara yer verilmistir. Çalısmanın besinci bölümünde Türk kamu yönetimi yazınında degisimin genel yansımaları, 1980 sonrası kamu yönetimi yazınında öne çıkan olgular çerçevesinde incelenmistir. Bu çalısmanın temel amacı olarak söz konusu degisimin, Türk kamu yönetimi yazınında önemli bir konumda olan Amme daresi Dergisi'nde 1980?2005 yılları arasında yayınlanan makalelere yansımalarına yer verilmistir. Çalısmanın sonucunda, 1980'lerle birlikte yasanan dönüsümün Türk kamu yönetimi yazınını degistirdigi ve bu dönüsümün özellikle 1990'lardan sonra isletme anlayısını ön plana çıkaran Yeni Kamu Yönetimi anlayısı çerçevesince sekillendigi bulgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The period after 1980 is a turning poing in the science of management and public management branches. The most importan argument of ?changing? and the new Understanding of Public Administration Method which was brought by this changing is the most important part of this transformation. The changing process has changed the state and the direction system of management and included the new actors into the process. The process of globalization plays an important factor in the direction and the speed of the alliteration The first part of our study consists of subject of the study, its aim, thesis and its methods. The concept of management and public administration have been explained and their progress during the historical process have been studied in the second section.. In this section, the the New Right policies which cause the changing to take place and its New Understanding of Public Administration Method which is its reflection was studied. iv The dynamics of changing of in the Turkish public administration, the process of reforms, reports of the local and foreign experts, development plans, and plans of the government are dealed with in the third section. As for the forth section, the basic facts such as ?Governance, Globalization, Management of Performance, Strategic Management and Total Quality Management? took place here. The general reflections of changing in the Turkish puplic administration has been dealed with the frame of the facts which put forward after 1980 in the literature of public administration in the fifth section of the study. The abovementioned change is the main topic of this study and its reflections in the articles of Public Administration Magazine (Amme daresi Dergisi), a very important magazine of the Turkish public administration, published in 1980- 2005, are dealed with. At the end of the study, it was recognized that the changing of the 1980?s has changed the literature of the Turkish public administration and that especially these changes were formed within the frame of the new Public administration comprehension .