Vakum infiltrasyon yöntemiyle üretilen pirinç çeltiği külü ve alümina takviyeli aa 7075 hibrit kompozitlerin mikroyapısal ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructural and mechanical properties of hybrid brass ashes and alumina reinforced aa 7075 hybrid composites produced by vacuum infiltratio
- Tez No: 596773
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; vakum infiltrasyon yöntemiyle üretilen pirinç çeltiği külü (RHA) ve alümina (Al2O3) takviyeli AA7075 hibrit kompozitlerin, mikroyapısal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Mikroyapısal ve mekanik incelemelerin yapılabilmesi amacıyla RHA ilavesi edilmeden, farklı oranlarda olmak üzere RHA ve Al2O3 takviyeli AA7075 metal matrisli kompozit malzemeler üretilmiştir. Üretilmiş olan numuneler 8 saat yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur. Isıl işlem öncesi ve yaşlandırma işlemi uygulanmış numunelerin Vickers sertlik ölçme yöntemiyle, sertlik değerleri ölçülmüştür. Yoğunluk ve porozite, aşınma deneyleri yapılmış, SEM ve EDS incelemeleri yapılarak, numunelerin mikroyapısal özellikleri incelenmiştir. Isıl işlem öncesi ve 8 saat ısıl işlem görmüş olan numunelerin mikroyapısal ve mekanik özellikleri incelenerek karşılaştırılmıştır. 8 saat yaşlandırma işlemi sonucunda gözeneklilik oranının azaldığı görülmüştür. RHA takviye elemanının olduğu bölgelerde ıslatmanın zayıf olduğu gözlemlenmiştir. Belli orana kadar ısıl işlem öncesi sertlik artışı gözlenirken, 8 saat ısıl işlem görmüş numunelerde sertlik artışının olduğu görülmüştür. Takviye oranının arttıkça, aşınma oranının azaldığı gözlemlenmiştir. Mikroyapısal incelemelerde, RHA'nın yapısında bulunan Si ve O elementlerinin matris içine difüze olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the microstructural and mechanical properties of AA 7075 hybrid composites reinforced with rice husk ash (RHA) and alumina (Al2O3) produced by vacuum infiltration method were investigated. To make microstructural and mechanical investigations, RHA and Al2O3 reinforced AA 7075 metal matrix composite materials were produced without adding RHA. The mixtures in certain proportions were placed in steel tubes. The samples were aged for 8 hours. Vickers hardness tests were performed before the heat treatment and the hardened values were measured. Density and porosity, abrasion tests were performed and SEM and EDS analyses were performed and the microstructural properties of the samples were examined. The microstructural and mechanical properties of the samples which were heat-treated for 8 hours before the heat treatment were compared. After 8 hours of aging, the porosity rate decreased. Wetting was observed in areas with the RHA reinforcing element. Stiffness increase was observed before the heat treatment up to a certain extent, but the hardness increase was observed for 8 hours heat-treated samples. As the reinforcement rate increased, the wear rate decreased. In the microstructural studies, it was determined that the Si and O elements in the structure of RHA were diffused into the matrix.