Elazığ ilinin alternatif turizm açısından turizm potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determination of tourism potential in terms of alternative tourism of Elaziğ province
- Tez No: 596776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Elazığ'ın alternatif turizm potansiyelinin belirlenmesi ve yerel halkın alternatif turizm algısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış mülakat ve anket aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi Elazığ ilinde yerel halktan kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Öncelikle Elazığ ilinin alternatif turizm potansiyelini belirlemek üzere SWOT Analizi yapılmıştır. Değerlendirmeler Elazığ'ın alternatif turizm potansiyeli bakımından pek çok üstünlüklere ve fırsatlara sahip olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Yerel halkın alternatif turizm algısını belirlemek üzere T Testi ve Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Analizler, yerel halkın alternatif turizm algısında çeşitli demografik özellikler itibarı ile farklılıklar çıktığını göstermiştir. Yerel halkın alternatif turizm algısı cinsiyetleri, medeni durumları, yaş, eğitim durumu, gelir, meslek ve ikamet süreleri itibarı ile farklılıklar göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarının öncelikle turizm girişimcilerine, yerel ve ulusal temelde konunun karar vericilerine, bu alanda gelecekte çalışmayı düşünen akademisyenlere ve son olarak da önemli bir paydaş olan yerel halka yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of alternative tourism potential of Elazığ and perception of alternative tourism of local people have been tried to be revealed. Data were collected through semi-structured interviews and questionnaires. The sample of the study was determined by sampling method easily from local people in Elazığ. Firstly, SWOT Analysis was conducted to determine the alternative tourism potential of Elazığ. The evaluations revealed that Elazığ has many advantages and opportunities in terms of alternative tourism potential. T Test and Analysis of Variance (ANOVA) were conducted to determine the perception of alternative tourism of local people. The analyzes showed that there were differences in the perception of alternative tourism in terms of demographic characteristics. Local people's perception of alternative tourism varies according to gender, marital status, age, education, income, occupation and residence time. It is thought that the results of the study will be useful primarily for tourism entrepreneurs, local and national decision makers, academicians considering future work in this field and finally for the local community as an important stakeholder.