Gaziantep ve Şanlıurfa illerinden toplanan Terfezia Boudieri'nin bazı biyolojik aktiviteleri ile fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological activities and physiological properties of Terfezia Boudieri collected from Gaziantep and Sanliurfa provinces
- Tez No: 596781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, halk arasında ilkbahar aylarında doğal ortamlarından toplanarak yoğun olarak tüketilen Terfezia boudieri Chatin (Keme, Domalan) mantarının Gaziantep ve Şanlıurfa illerinden toplanan örneklerinin etanol özütlerinin antioksidan aktiviteleri, fenolik içerikleri ve element seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda TAS, TOS ve OSI değerleri Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca antioksidan aktiviteleri DPPH metodu kullanılarak tespit edilmiştir. Fenolik içerikleri LC-MS/MS cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Mantar örneklerinin element içerikleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi (AAS) kullanılarak ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda mantar örneklerinin yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Şanlıurfa ilinden toplanan örneklerin daha yüksek antioksidan aktivitesinin olduğu tespit edilmiştir. Mantarın bünyesinde ise Kateşin, Asetohidroksamik asit, Vanilik Asit, Resveratrol, Fumarik asit, Gallik asit, Kafeik asit ve Butein olmak üzere toplam 8 fenolik bileşik belirlenmiştir. Element içeriklerinin ise genel olarak literatür aralıklarında olduğu görülmüştür. Sonuç olarak T. boudieri mantarının belirlenen bileşikler açısından doğal kaynak olabileceği ve önemli bir antioksidan kaynak olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant activities, phenolic contents and element levels of ethanol extracts of samples collected from Gaziantep and Şanlıurfa provinces of Terfezia boudieri Chatin (Keme, Domalan) mushrooms, which were collected and consumed intensively from their natural environments in spring, were determined. In this context, TAS, TOS and OSI values were determined using Rel Assay Diagnostics kits (TAS, TOS). In addition, antioxidant activities were determined using DPPH method. Phenolic contents were determined using LC-MS/MS instrument. Element contents of mushroom samples were measured using atomic absorption spectrophotometer (AAS). As a result of the studies, it was determined that mushroom samples had high antioxidant activity. In addition, the samples collected from Şanlıurfa province had higher antioxidant activity. A total of 8 phenolic compounds were identified as catechin, acetohydroxamic acid, vanillic acid, resveratrol, fumaric acid, gallic acid, caffeic acid and butein. Element contents were generally in the literature ranges. As a result, it was determined that T. boudieri mushroom may be a natural source and an important antioxidant source for the identified compounds.