Investigation of factors that influence the preparation of zeolite modified anticorrosive paint
Zeolit modifikasyonlu anti-korozif özellik gösteren boyaların hazırlanmasına etki eden faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 596788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, boya formülasyonuna modifiye edilmiş doğal zeolit eklenerek boyaya antikorozif etki kazandırılması ve geleneksel korozyon inhibitörleri kadar etkili, çevre dostu bir alternatif elde edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yeni formülasyonun homojenlik, uygulama ve performans testlerinde standart boya formülasyonları ile aynı özellikleri sağlaması da önemli bir kriterdir. İlk aşama korozyon mekanizmasının açıklanması, metal üzerindeki etkisi ve sanayide kullanılan genel korozyon önleme yöntemleridir. İkinci aşama, Gördes Zeolit firmasından alınan doğal zeolitin modifikasyonu ile ilgilidir. Modifikasyonlar beş farklı kimyasal, farklı zeolit boyutları ve zeolit/çözelti oranları kullanılarak gerçekleştirildi. Modifiye edilmiş zeolit örneklerinin karakterizasyonu ise FTIR, XRD ve SEM-EDS analizleri ile yapıldı. Son olarak, DYO Boya Fabrikası'nda yapılan korozyon testlerinin sonuçları ile en etkili ve uygulanabilir modifikasyon yöntemi belirlenmiştir. Korozyon test sonuçlarına göre optimum antikorozif etkiler la (III) nitrat, çinko asetat ve magnezyum klorür ile modifiye edilmiş zeolitlerle elde edilmiştir. En etkili sonuçlar hacimce % 60 zeolit / çözelti oranı ve 0.8869 µm zeolit büyüklüğü ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to provide anticorrosive effect to paint by adding modified natural zeolite on paint formulation and obtain effective, eco-friendly alternative as like as traditional corrosion inhibitors. It is also an important criterion that the new formulation provides the same properties in homogeneity, application and performance test as standard paint formulations. The first phase is explanation of corrosion mechanism, its effect on metal and general corrosion prevention methods that is used in industry. The second phase is about modification of natural zeolite which was taken from Gördes Zeolite Company. Modifications were performed with five different chemicals, different zeolite sizes and zeolite/solution ratios. Characterization of modified zeolite samples were done with FTIR, XRD and SEM-EDS analysis. Finally, the most effective and applicable modification method was determined with the results of corrosion tests performed at DYO Paint Factory. Optimum anticorrosive effects were obtained by lanthanum (III) nitrate, zinc acetate and magnesium chloride modified zeolites after corrosion test results. The most effective results were obtained with a volume ratio of 60% zeolite / solution and 0.8869 μm zeolite sizes.