Organik yapılarda iletim ve MPPT
Current mechanism in organic structures and MMPT
- Tez No: 596789
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında organik güneş paneli içeren bir güneş enerjisi sisteminin ne kadar verimli çalıştığını gözlemlemek amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda inorganik güneş paneli içeren bir güneş enerjisi sistemi ile kıyaslama yapılmasına karar verildi. Kıyaslama yapılan bu iki sistemde aynı maksimum güç noktası izleyici kontrol devresi tasarlandı ve gerçekleştirildi. Maksimum güç noktası izleyici metodu olarak, yaygın kullanımından dolayı, değiştir ve gözle algoritması kullanıldı. Değiştir ve gözle algoritması Arduino programında yazıldı ve Arduino Uno ile tasarlanan devreye uygulandı. Sekiz gün boyunca, günde yarım saat ara ile aynı anda her iki sistemden de akım ve gerilim ölçümü alındı. Her iki sistemden de aynı anda alınan sonuçlar ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to observe how efficiently a solar energy system containing organic solar panels works. It was decided to make a comparison with a solar energy system that included an inorganic solar panel. The same maximum power point tracking control circuit was designed and carried out for both systems. Due to its widespread use as a maximum power point tracking method, the perturb and observe algorithm were used. Perturb and the observe algorithm was encoded in the Arduino program and applied to the circuit designed with Arduino Uno. For eight days, current and voltage measurements were taken from both systems simultaneously at half-hour intervals per day. Results that are taken at the same time from both systems were given at the end of the thesis.