Doğrusal olmayan optik uygulamaları için yıldız şekilli alıcı-verici triazin bazlı kromoforlar
Star shaped push-pull triazine-based chromophores for non-linear optics applications
- Tez No: 938660
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE AKDAŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sıvı kristaller, kendi kendine düzenlenebilme özelikleri ve sahip oldukları elektro-optik özellikleri ile gösterge panelleri, sensörler gibi farklı uygulama alanlarında kendine yer bulmuştur. Maddenin ara fazı olarak kabul edilen sıvı kristallerin sınıflandırılmaları temelde molekül geometrilerine göre yapılabilir. Son yıllarda, farklı uygulama alanlarında kullanılma hedefiyle birçok özelliği bir arada bulunduran yeni moleküller tasarlanıp sentezlenmekte ve bu durum yeni isimlendirmeleri de içeren molekül sınıflarını ortaya çıkarmaktadır. Yıldız şeklindeki mesogenler genellikle yeni veya geliştirilmiş sıvı kristal özelliklerine sahip oligomerler elde etmek için sentezlenmektedirler ve özellikle optoelektronik uygulamalarda kullanılmak için bu moleküllerin sentezinde artış olmuştur. Doğrusal olmayan optik (NLO) ise lazer ışığı altında maddenin tepkisi ile alan şiddeti arasındaki etkileşimin doğrusal olmamasıdır. Işık bir ortamda yayıldığında, ortamın polarizasyonuna neden olur. Organik maddeler polarize olabilmeleri sayesinde NLO aktif maddelerdir. Bir molekülün NLO özellik gösterebilmesi için yapısında elektron alıcı (A) ve elektron verici (D) grupların bir arada bulunması, bu gruplar arasında konjugasyonun mutlak π köprüsü ile devam ederek delokalize olması gerekmektedir. Polarizasyon, hiperpolarizabilite gibi NLO özelliklerin değiştirilip iyileştirilebilmesi için D-A modifikasyonları çeşitlendirilebilmektedir. Bu çalışmada; uç grupta amino ve alkoksi zincirlerin kullanıldığı azobenzen türevi bileşiklerin, 1,3,5-triazin'e bağlanması ile oluşturduğu yıldız şekilli moleküllerin sentezi, karakterizasyonu gerçekleştirilmiş; mesomorfik ve doğrusal olmayan optik özellikleri ölçülmüştür. Sentezlenen moleküllerin yapıları, spektroskopik yöntemler (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, MS, EA) ile karakterize edilmiştir. Mesomorfik özellikleri polarizasyon mikroskobu (PM) ve diferansiyel tarama kalorimetrisi (DSC) ile incelenmiştir. Moleküllerin SHG VE THG gibi NLO özellikleri ise kurulan uygun düzenek ve yöntem ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals, due to their electro-optic properties and ability to self-regulate, have found themselves a place in various fields of application such as sensors and dashboards. Liquid crystals, which are considered an intermediate phase of matter, can be classified according to their molecule geometry. In recent years, new molecules with many properties have been designed and synthesized with the aim of being used in different application areas and this has led to the emergence of new classes of molecules including new nomenclature. Star shaped mesogens are usually synthesised to obtain oligomers with new or improved liquid crystal properties, there has been an increase in the synthesis of these molecules specifically for use in optoelectronic applications. Nonlinear optics (NLO) describes the non-linearity of the interaction between the response of the material under laser light and the electric field intensity. When light spreads through a medium, it polarizes the medium. Due to their polarizability, organic substances are NLO active substances. In order for a molecule to exhibit NLO properties, electron acceptor (A) and electron donor (D) groups must coexist in its structure and the conjugation between these groups must continue with an absolute π bridge and be delocalized. D-A modifications can be diversified in order to change and improve NLO properties such as polarization and hyperpolarizability. In this study, the synthesis and characterization of star shaped molecules formed by the coupling of azobenzene derivative compounds with amino and alkoxy chains in the end group to 1,3,5-triazine were carried out; mesomorphic and nonlinear optical properties were measured. The structures of the synthesised molecules were characterised with spectroscopic methods ( 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, MS, EA). Their mesomorphic properties were examined with the polarization microscope (PM) and differential scanning calorimetry (DSC). NLO properties of the molecules, such as SHG and THG, were measured with the appropriate setup and method.