Psikolojik sözleşme ihlallerinin örgütsel güven ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: kamu ve özel sektör karşılaştırması
The effects of psychological contract breaches on organizational trust and organizational commitment: a comparison of public and private sectors
  1. Tez No: 596812
  2. Yazar: HAKAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Psikolojik sözleşme ihlalleri sonuçları itibariyle örgütlerde hem çalışan hem de örgütü açısından pek çok olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bu tez çalışmasında, psikolojik sözleşme ihlallerinin çalışanların örgütlerine olan güven ve bağlılıkları üzerindeki etkilerinin ve bu etkinin sektörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda psikolojik sözleşme ihlal algısı ile örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasında güçlü ilişiler bulunurken bu ilişkilerden psikolojik sözleşeme ihlal algısı ile örgütsel güven ilişkisinin sektöre göre farklılaştığı görülürken psikolojik sözleşme ihlal algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisinin ise sektöre göre farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra çalışmada kontrol değişkenleri olarak belirlenen yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni hâl ve çalışma süresi gibi demografik özelliklerin psikolojik sözleşme, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ve bunlar arasındaki ilişkiler üzerindeki etkileri de detaylı olarak incelenmiştir. Psikolojik sözleşme ve bunun örgütsel güven ve örgütsel bağlılık üzerinde etkileri konusunda özellikle ulusal yazında fazla bir çalışma yapılmamış olması dikkate alındığında çalışmanın ulusal yönetim ve organizasyon kuramına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada elde edilen sonuçların kamu ve özel sektör örgütleri ve yöneticileri için de faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological contract breaches within organization may bring about many unwanted results within the organization for both organizations and employees. The main focus of this study is to investigate the effect of psychological contract breaches on the organizational trust and organizational commitment and further investigate whether this effect differs as to work sectors. The findings show that there are strong correlations between psychological contract breaches and organizational trust and commitment. And it was also found that while the relationship between psychological contract breach and organizational trust does not differ as to work sectors it does change for the relationship between psychological contract breach and organizational commitment. The effects of such demographic control variables as gender, age, education, marital status and time spent at work on psychological contract, organizational trust and organizational commitment and inter-relations among those were also investigated in the study. Considering the amount of research on psychological contract, this study will contribute to the national literature in that regard. The public and private sector HR departments and managers may also benefit from the findings of this study.