Sporadik kolorektal kanserlerde mikrosatelit instabilite ve diğer genomik değişiklikler korelasyonu; P53, K-ras mutasyon analizi
Microsatellite instability, correlation with other genomic rearrangements of sporadical colorectal cancer; and P53, K-ras mutations analysis
- Tez No: 59682
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SAKIZLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile, Mikrosatelit bölgeler gibi bazı genomik bölgelerde moleküler değişimlerin, p53 tümör baskılayıcı gen ve K-ras geni mutasyonlannm kolorektal tümörlerin gelişimi ve ilerlemesi aşamalarında tanımlanması amaçlanmıştır. Üç farklı Mikrosatelit marker kullanılarak analizi yapılan 48 tümörün 43 'inde elde edilen değerlendirilebilir sonuçlar ile 8 tümörde MEN (Microsatellite instability) saptanmış, bu tümörlerin ikisi RER+ (Replication Error positive) olarak tammlanabilmiştir. SSCP (Single Strand Conformation Polymorphism) yöntemi ile analiz edilen 17 kolorektal kanseri olgusunun üçünde p53 geni 7. ekson mutasyonu saptanmış, RE analizi (Restriction Enzyme analysis) Msp I enzim kesimi yapılarak 7.ekson mutantı saptanan üç olgudan 2'sinin 248. kodon mutantı olduğu doğrulanarak ve yine aynı 17 tümörde yapılan K-ras onkogeni analizlerinde tümörlerin yedisinin K-ras ekson l'de mutant oldukları bulgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, tümörlerin p53 immüno-histokimyasal verileri, evreleri, diferansiasyon düzeyleri ve kolorektal lokasyonlan ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Tüm bu sonuçlar, tümörlerin p53 imüno- histokimya sonuçlan, tümörlerin evre, diferansiasyon düzeyi ve lokasyonlan ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer, PCR-SSCP, RE Analysis. As our nowadays knowledge exhibit that, cancer phenomenon occur with the genomic changes include oncogenic activation, loss of tumour suppressor gene function, and/or mutations of mismatch repair (MMR) genes that conserve DNA fidelity after recombinational events. Colorectal tumorigenesis reveal the best known multi-step carsinogenesis model for determining genetic changes in tumour promotion and progression. In our study, we aimed to detect p53 tumour suppressor gene, K-ras oncogene mutations and microsatellite instability in colorectal tumours and proposed to define their occurences according to differentiation, tumour location and tumour stage. For the study we analysed 48 colorectal adenocarcinoma tumours by using three different microsatellite marker, and we found eight tumours representing MIN+ results at least one microsatellite repeat region, two of them evaluated as RER+ (Replication Error positive) which represents mstability in more than two repeat region. Among 48 tumours, 17 were analysed by SSCP (Single Strand Conformation Polymorphism) for p53 gene exon 7 mutations and three of them were found mutated. Two of three mutants were confirmed as codon 248 mutants by using Msp I Restriction enzyme analysis. As the result of SSCP analysis were performed for these same 17 tumours, seven of them found mutated in K-ras gene exon 1. All the results verified hereby were discussed with the p53 immuno4nstochemistry poskivity, grade, location and stage under the concept of colorectal tumorigenesis. VI