Kronik faz kronik myeloid löseminin (KML) Blastik faza geçişinde rol oynayan ikincil genetik aberasyonların araştırılması
Investigation of secondary genetic changes at the chronic phase-blastic phase transition in (CML) patients
  1. Tez No: 70551
  2. Yazar: HAKKI OGÜN SERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SAKIZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
A. ÖZET KRONİK FAZ KRONİK MYELOİD LÖSEMİNİN (KML) BLASTİK FAZA GEÇİŞİNDE ROL OYNAYAN İKİNCİL GENETİK ABERASYONLARIN ARAŞTIRILMASI Hakkı Ogün SERCAN Anahtar Kelimeler KML,blastik faz,mutatör fenotip, MIN Sporadik ve herediter kolorektal kanserlerde yaygın mikrosatellit instabilite (MIN) görülmesi sonucu yapılan araştırmalar, oluşan replikasyon hatalarının tamir edilememesi nedeni ile mutasyon birikimine yol açan bir“mutator fenotip”varlığını bulgulamıştır. Kronik myeloid löseminin kronik fazından, blastik transformasyona geçişte rol oynayan genetik değişikliklerin oluşumunda benzer bir sürecin etkili olabileceği düşünülerek, aynı hastaların kronik ve blastik faz materyallerinin, mikrosatellit instabilite açısından değerlendirilmeleri amaçlandı. Onüç hastanın arşiv örneklerinden izole edilen DNA; D1S430, D3S1611, D2S123, D17S520, D11S29, D14S65,BAT 40 ABL ve BCR marker'ları ile değerlendirildi. D1S430, D3S1611 ve BAT 40 marker'ları ile çalışılan onüç hastanın kronik ve blastik dönemleri arasında MIN lehine bir bulgu saptanmadı. D2S123 ile çalışılan 12 olgunun dört'ünde MIN + (%33) birinde ise heterozigosite kaybı (LOH) gözlendi. D11S29 ile çalışılan onüç olgunun ikisinde (%15); D17S520 ile oniki olgunun birinde (%9); ABL marker'ı ile onbir olgunun birinde (%9) MIN gözlendi. Ayrıca D14S65 ile 3 olguda LOH (%22) saptandı. Çalışmamızda onüç olgudan sadece ikisinde %15) farklı mikrosatellit marker'ı ile kronik ve blastik dönemleri arasında bir genomik instabilite artışı gözlenmiştir. Çalışmanın sonuçlan bilimsel yazındaki diğer sporadik tümörlerde görülen MIN+ oranlan ile uyum göstermektedir. Bulunmuş olan %15'lik oran, mutator fenotipin, bir grup KML hastasında kronik fazdan blastik faza geçişte hızlandırıcı bir etmen olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
B. ABSTRACT INVESTIGATION OF SECONDARY GENETIC CHANGES AT THE CHRONIC PHASE-BLASTIC PHASE TRANSITION IN CML PATIENTS Hakkı Ogün SERCAN Key Words CML, blastic phase, mutator phenotype, MIN Sporadic and hereditary colorectal tumours representing microsatellite instability (MIN), show a mutator phenotype by accumulating mutations, resulting from a genome-wide instability of the replication or repair of simple repeated sequences.The molecular basis of cancer evolution between the chronic and blastic phases of chronic myeloid leukemia (CML) is still to be elucidated. We aimed to investigate the role of a mutator phenotype in the transition from chronic phase to blastic transformation in CML DNA from chronic and blastic phase archive material of 13 CML patient were analysed using D1S430, D3S1611, D2S123, D17S520, D11S29, D14S65,BAT 40 ABL and BCR microsatellite markers. MIN could not be detected with D1S430, D3S1611 and BAT 40 markers. 4 out of 12 patients exhibited MTN and 1 patient exhibited LOH with D2S123. 2 out of 13 patient exhibited MTN with D11S29. D17S520 and ABL markers each exhibited MTN in one case. No MIN was detected for D14S65, but 3 cases exhibited LOH for this marker. 2 out of the 13 cases (%15) exhibited MIN in 2 or more loci. Our overall result of 15% MIN positivity is similar to results obtained for variety of sporadic tumours and may reflect an involvement of a mutator phenotype in the transition from chronic phase to blastic transformation in CML. We suggest that MIN positivity may accelerate the transition rate in a subset of CML patients. n