Tarih öğretmenlerinin okul dışı tarih öğretimi algıları ve görüşleri
History teachers' perception towards out-of-school history teaching and the opinions
- Tez No: 596829
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Okul dışı tarih öğretimi, birinci elden kaynak sunup öğrenciyi kanıtlarla karşı karşıya getirdiği için eğitim öğretimde önemi gittikçe artmaktadır. Tarih öğretmenlerinin de okul dışı tarih öğretimine derslerinde ağırlık vermeleri dersin kalıcılığını arttıracaktır. Ayrıca öğrencilerde tarihsel düşünme becerilerinin de gelişmesine olanak sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı tarih öğretmenlerinin okul dışı tarih öğretimine ilişkin algılarını ve görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden betimsel analiz modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde liselerde görev yapan 15 tarih öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Okul Dışı Tarih Öğretimi İle İlgili Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin görüşme sırasında verdikleri cevaplarla okul dışı tarih öğretiminin ne olduğu, okul dışı ortamların nereler olduğu ve hangi yöntemleri kullandıkları belirlenmiştir. Yine araştırma sonucunda öğretmenlerin okul dışı tarih öğretimini faydalı buldukları ancak uygulama kısmında sıkıntılar yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Out-of-school history teaching is becoming more and more important in teaching as it provides students with first-hand resources and historical evidence. The fact that history teachers focus on teaching extracurricular history will increase the permanence and efficiency of history lessons. It will also enable students to develop historical thinking skills. The aim of this study is to reveal the perceptions and opinions of history teachers about teaching extracurricular history. Descriptive analysis model, one of the qualitative analysis methods, was used in the research. The study group consists of 15 history teachers working in high schools in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep. In the research, 'Interview Form for Teaching Out-of-School History' was used as data collection tool. As a result of the research, the questions of what the teaching out-of-school history is, where the outside environments are and what methods the teachers use were answered depending on the remarks given by the teachers. It was also concluded that teachers found teaching extracurricular history useful, but experienced problems in the application part.