Tarih öğretmenlerinin eskiçağ tarihi ve eski Türk tarihi öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve önerileri (Ankara ili ortaöğretim kurumlarında)
Challenges of history teachers in ancient history and ancient Turkish history teaching, and suggested solutions (in Ankara province secondary education institutions)
  1. Tez No: 278206
  2. Yazar: AYSUN AYNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaöğretim 9. sınıf Tarih ders kitabının (Tarih I) Eskiçağ Tarihi ve Eski Türk Tarihi konularından oluşan II. ve III. üniteleri ile ilgili olarak, dersi yürüten tarih öğretmenlerinin tutumları, ders işlenişi, kitap içeriği ve okul dışı eğitim konusundaki görüşlerini ortaya koymak ve öğretmenlerin sorunlara yönelik önerilerini belirleyerek, çözüm yolu önermektir.Çalışmanın amacını gerçekleştirmek üzere, Ankara ili sınırları içerisinde bulunan 46 lisede görevli 202 tarih öğretmenine alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırma sonucu, Tarih I ders kitabının II. ve III. üniteleri ile ilgili dört tabloda anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.Araştırmamıza katılan öğretmenleri Tarih 9 ders kitabının II. ve III. ünitelerini sistematik bulmalarına rağmen konularla ilgili görselleri yetersiz bulmakta ve okul dışı etkinliklerle bu konuların öğretiminin daha nitelikli olacağını düşünmektedirler. Ders kitaplarının ekinde çeşitli görsellerden oluşan cd, dvdlerin hazırlanması ve özellikle müze gezileri ile ilgili uygulamalardaki işlemlerin kolaylaştırılması gerektiğini belirtmektedirler. Bazı öğretmenler alanla ilgili donanımlarının yetersiz olduğunu; bu eksikliklerin alanla ilgili güncel bilgilerle birlikte hizmet içi eğitimlerle telafi etmelerinin sağlanmasını önermektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal history teachers? attidutes, teaching of the lesson, the content of the book as well as teachers? opinion about nonformal education with regard to II. and III. units of 9th grade history textbook (History I), which consists Ancient History and Ancient Turkish History, and to suggest solutions by determining teachers? suggestions about their challenges.With a view to accomplish the purpose of the study, a field reseach was conducted with 202 history teachers from 46 high school in Ankara province. The result of the reseach revealed a significant variation in four tables related to II. and III. units of the History I. Textbook.Although the teachers who participated in our study found II. and III. units of the History 9 textbook systematic, they considered that the visual materials were insufficient and teaching of such subjects would be more qualified with the assistance of nonformal events. They stated the need to prepare cds and dvds consisting assorted visual representations as an attachment to textbooks, as well as facilitating the procedure for events, museum visits in particular. Some of the teachers pointed out that they have weak backgrounds on the field; and suggested adressing it by in-service trainings with current information about the field.