Statik elektrik ve gövde güvenlik topraklamasının iş kazalarını önlemede etkisinin değerlendirilmesi ve metal sektöründe yaşanan elektrik kaynaklı kaza sebeplerinin önceliklendirilmesi
The evaluation of the preventive effect of occupational injury by static electric and protective grounding and priority of electicity caused accidents in the metal industry
- Tez No: 596833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kazalar, Electrical and Electronics Engineering, Accidents
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Her yıl yüzbinlerce iş kazası yaşanan ülkemizde elektrik kazaları ciddi yer tutmaktadır. Bu kazaların yaşanmasında alınan önlemlerin etkisizliği yada hiç önlem alınmadan çalışılması rol oynamaktadır. Bu çalışmada statik elektrik ve gövde güvenlik topraklamasının elektrik kazalarının önlenmesindeki etkinliği incelenmiştir. Ayrıca metal sektöründe yaşanan elektrik kaynaklı iş kazalarının sebepleri tespit edilerek uzman değerlendiriciler tarafından önceliklendirilmiştir. Gövde güvenlik topraklamasının sistem özelliklerine göre hesaplamalar yapılarak tesis edilmesi gerektiği görülmüştür. Statik elektrik topraklama sisteminin ise yalıtkan madde ve ekipman bulunan süreçlerde etkisiz kaldığı anlaşılmıştır. Metal sektöründe yaşanan elektrik kaynaklı iş kazası nedenleri ile ilgili yapılan önceliklendirme de ise tasarımsal ve yerleşimsel hatalar ilk sırada yer almaktadır. Kişisel hatalar ise son sırada yer almaktadır. Organizasyon olarak da belirtebileceğimiz yönetimsel ve işletme temelli hatalarda; yapılacak işe uygun ekipman seçiminin uygunluğu ilk öncelik sıralamasındadır.
Özet (Çeviri)
In our country where hundreds of thousands of accidents occurr every year, electrical accidents take a serious place. The ineffectiveness of the measures taken or working without any measures plays a role in the occurrence of these accidents. In this study, the efficiency of static electricity ground and protective earth on the prevention of electrical accidents is investigated. In addition, the reasons of electricity-related work accidents in the metal sector were identified and the causes prioritized by the expert evaluators. It has been seen that the protective earth must be constructed according to maintenance due to the system properties. The static electric grounding system was appeared to be ineffective in the processes involving insulating materials or equipments. Terms of design and settlement errors takes first place in the prioritization of the reasons for electricity-related work accidents in the metal sector. Personal errors are the last.In terms of administrative and business-based errors that we may specify as organizations;the appropriateness of the selection of suitable equipment for the work takes first priority order.