Kamu İhale Kanunu kapsamındaki yapım ihaleleri için parametrik yöntemle teklif hazırlanması
Prepare bid with parametric method for construction tender within the Public Procurement Law
  1. Tez No: 596847
  2. Yazar: FATİH NALÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yükleniciler, kamu kurumlarında ihaleye girerken idarenin istekleri doğrultusunda ve projelere göre maliyet hesabı yaparlar ve en avantajlı fiyatı sunmak isterler. Fiyat teklifi hazırlarken firmaların ellerinde bazı idarelerin hazırladığı birim fiyat analizleri dışında herhangi bir kaynakları yoktur. Bu durumda rakip firmalardan daha iyi bir fiyat teklifi hazırlamak için alternatif ve avantajlı bir fiyat teklifi hazırlama tekniği geliştirmeleri şarttır. Eğer yüklenici firmalar mühendislik yaklaşımı dışında bir teklif hazırlayıp sunarlarsa, ciddi risklerle karşı karşıya kalabilirler. Yapacakları hatalar yüzünden firmalarını iflasa sürükleyebilir, işleri geciktirebilir ve dolayısıyla da idareye ve ülke ekonomisine ciddi zararlar verebilirler. Bu çalışmada firmaların ihaleye girerken dikkat etmeleri gereken hususlar açıklanarak, teklif fiyatı oluştururken ortaya koymaları gereken giderler ampirik bağıntılar yardımıyla hesaplanmıştır. Bu bağlamda özellikle firmaların karşılaşabilecekleri risk oranı ortaya konulmuş ve sonuçta bir yapının teklifi için gerekli olan yalın maliyet, genel giderler, teklif fiyatına bağlı giderler ve riskinde dahil olduğu ampirik bağıntılar verilmiştir. Böylece ihaleye girecek firmalar, güvenli, kontrol edilebilir ve daha kısa sürede teklif hazırlama imkanına kavuşabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Contractors make cost calculations according to the organizations' requests and projects since they want to offer the most advantageous prices when they enter tenders in public institutions. There are no resources for companies in order to get prepared for bidding except 'unit price analysis' prepared by some public institutions. In this case, it is essential to develop a better price calculation technique for alternative and advantageous bidding prices in order to offer better than competitors. If contractor companies prepare and submit an offer apart from the engineering approach, they may face big risks. Hence they may lead their companies to bankruptcy and delay works due to mistakes, also thus may cause serious damages to the administration while figuring the bidding price are calculated in the light of empirical relations. In this context, especially the risk ratio that companies may face is revealed and as a result, the lean cost, overheads, expenses related to the bidding price and the empirical connections with including risks are given. Thus, the companies that will apply the tender will have the opportunity to prepare reliable, controllable and time-effective bidding offer.