İktisadi, sosyal ve siyasi tarih araştırmalarında gazetelerin kaynak eser olarak kullanılabilirliğine dair bir örnek: Payitaht Gazetesi haberleri fihristi (1921)
An example about the usability of newspapers as source work in economic, social and political history researches: Index for news by Payitaht newspaper(1921)
  1. Tez No: 596846
  2. Yazar: AYTAÇ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Tarih, Economics, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türk basın tarihine damgasını vurmuş Sedat Simavi'nin sahibi olduğu Payitaht gazetesi İstanbul'un işgal altında olduğu bir dönemde 64 sayı olarak yayımlanmıştır. 'İktisadi, Sosyal ve Siyasi Tarih Araştırmalarında Gazetelerin Kaynak Eser Olarak Kullanılabilirliğine Dair Bir Örnek: Payitaht Gazetesi Haberleri Fihristi (1921)' başlıklı tez, mütareke dönemini inceleyen araştırmacılar için bir kaynak niteliğindedir. Tez hazırlanırken öncelikle bütün haber başlıkları tek tek transkribe edilmiştir. Buna paralel olarak ayrıntılı bir fihrist oluşturulmuştur. Üç bölümden oluşan tezimizin giriş bölümünde gazetenin kurucusu Sedat Simavi ve Payitaht gazetesinin içeriği ve yazarları hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İlk bölümde gazetede yayınlanan iktisadi haberler yer almıştır. Tezin ikinci bölümünde ise gazetede çıkan İstanbul'a dair iktisadi ve sosyal haberler yer almıştır. Üçüncü bölüme ise gazetede çıkan siyasi haberler konu olmuştur. Son olarak da ekler bölümünde fihrist çalışmasına, Payitaht gazetesinden örnek sayfalar ve karikatürlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sedat Simavi, who impressed the Turkish press history, owned Payitaht Newspaper, which was published 64 issues during the period when Istanbul was occupied. The thesis heading“An example about the usability of newspapers as source work in economic, social and political history researches: Index for news by Payitaht Newspaper (1921)”has a source feature for the researches who study the armistice period. While preparing the thesis, all news headlines were primarily documented one by one. A detailed index was formed in parallel with that. In the introduction part of our thesis springing from three parts, information about Sedat Simavi, founder of the newspaper and Payitaht newspaper was tried to be given. The first part had economic news that were published. And the second part had economic and social news about Istanbul and the third part had political news. And as the last one, an index study, sample pages from Payitaht newspaper and caricatures were given places.