Akciğer hastalıklarında serbest radikaller-antioksidan sistem ve divalan katyonların incelenmesi
The Investigation on free radicals-antioxidant systems and divalent cations in the lung diseases
- Tez No: 59685
- Danışmanlar: PROF.DR. ORKİDE DONMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
-88- 6. ÖZET Son yıllarda bir çok hastalığın patogenezinde, serbest radikallerin rollerinin olduğu anlaşılmıştır. Serbest radikallerin doğrudan belirlenmesi oldukça güçtür. Yüksek reaktiviteleri nedeniyle girdikleri re aksiyonlar sonucunda oluşturdukları ürünler, etkilerinin belirlenme sini sağlayabilmektedir. Oluşturulan bir çok model sistemde serbest radikal nedeniyle Lipid peroksidasyonu ve bunun sonucunda da son ürünlerden biri olan MDA nın oluşması, oluşan patojenitenin belirlen mesini sağlamaktadır. Ayrıca antioksidan kapasitesinin belirlenme sinde eritrositik antioksidan enzimlerin ( E-SOD, E-GSH-PX, E- GSH- Red) çok önemli bir rolü vardır. Bronşial Astım ve KOAH etyopatogenezlerinde radikallerin önem li fonksiyonu olduğu düşünülmektedir. Ayrıca serbest radikaller, diğer önemli akciğer hastalıklarının prevalansının artmasını sağlamakta dır. Bizim yaptığımız çalışmalarda, oksidan stres altında olduğu bili nen Bronşial Astım ve KOAH'lı hastalarda Lipid peroksidasyonu'nun bir göstergesi olan MDA tayini yapılmıştır. Bu hastalarda sağlıklı bireylere oranla, anlamlı derecede yüksek MDA düzeyleri tesbit edilmiştir. Ayrıca E-SOD, KOAH ve Astım çalışma gruplarında, kontrol gruplarına oranla anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Glutatyon Redoks Döngüsü Enzimleri (GSH-PX ve GSH-Red), her iki grupta da kontrollere oranla birbiri ile korelasyon gösterecek şekilde, düşük bulunmuştur. Glutatyon ise bronş inflamasyon'nun oluşumuna parelel düzeyde yüksek bulunmuştur. Divalan katyonlardan Ca+2 ve Mg+2 'un, KOAH ve Astımlı hastalardaki etkisi incelenmiş ve bu katyonların kontrol grubuna oranla, vaka gruplarındaki düzeylerinin düşük olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-89- 7. SUMMARY In recent years in the pathogenesis of a lot of diseases the role of free radicals have being established (accepted) rather it is strong to determine the free radicals directly. When they are involve in high re activities the product of the reaction can be proved to be effective. In many developed model systems Lipid peroxidation due to free radicals as a result there are formation of final products. One of them is MDA and the development of pathogenity is determined. In addition to the antioxidant capacity evaluated erythrocyte antioxidant enzymes (E- SOD, E-CAT, E-GSH-PX, E-GSH-Red) play an important role. It must be remembered that in the etiopathogenesis of Bronchial Asthma and Chronic Obstructive Pulmonary Diseasse (COPD) the ra dicals have important functions. Besides free radicals it is proved that the prevalence of other important Lung diseasses is increased. In our studies, in the known Bronchial Asthma and COPD patients. Who we re under oxygen stress, in the demonstration of the lipid peroxidation the MDA do signation was done (performed). In these patients the normal individual levels of MDA were confirmed to be significantly high. In addition to E-SOD working groups of COPD and Asthma, compare to the control groups the ratio is found to be significantly low. The Glutathione Redoxcyle-enzymes (GSH-PX and GSH-Red) compa ring the control with each of them will show some kind of correlation the level is found to be low. It is found that high level of Glutathione is parallel to the development of Broncial Inflammation. The effect of Divalent Cation like Ca+2 and Mg+2 on COPD and ast hmatic patient is being investigated with the ratio of cations in control group. In the case group also is confirmed to be at low levels.