Sağlıklı insanda E ve C vitamini düzeylerinin mevsimsel değişimi
The Seasonal changes of vit E and C levels in the healthy human beings
- Tez No: 59686
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE DONDURMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada antioksidanlann en etkililerinden olan E vitamini (a-Tokoferol) ve C Vitamini (Askorbik asit)'nin sağlıklı insandaki serum ve plazma düzeylerine mevsimlerin nasıl etki ettiğinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma; Sonbahar (Ekim - Kasım - Aralık) ve İlkbahar (Nisan - Mayıs - Haziran)'da yapıldı. Ayrıca cinsiyetin E vitamini (plazma ) ve C vitamini (serum) düzeylerine etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Materyal olarak; her iki mevsimde de, 20-40 yaş arası, sigara içmeyen, alkol kullanmayan, farklı cinsiyetten, E vitamini için 100 adet sağlıklı insan plazması, C vitamini için 100 adet sağlıklı insan serumu kullanıldı. Kişilerin obez olmamasına, kadın bireylerin, hamile ve menapozda olmamasına dikkat edildi. Yapılan incelemeler sonunda; Sonbahar mevsimindeki plazma E vitamini değerleri için: sağlıklı 100 bireyin aritmetik ortalaması 1,1520±0,326 mg/dL'dir. 72 kadının sonbaharda ölçülen plazma E vitamini düzeyi ortalaması 1,1347±0,305 mg/dL ve 28 erkeğin ise 1,1964±0,377 mg/dL olarak belirlenmiştir. ilkbahar mevsimindeki plazma E vitamini değerleri için; sağlıklı 100 bireyin aritmetik ortalaması 1,1620±0,385 mg/dL'dir. 75 kadının, ilkbaharda ölçülen plazma E vitamini düzeyi ortalama değeri 1,1573±0,391 mg/dL ve 25 erkeğin ise 1,1760±0,373 mg/dL olarak belirlenmiştir. -78-Sonbahar mevsimindeki serum C vitamini değerleri için; sağlıklı 100 bireyin aritmetik ortalaması 1,4300±0,470 mg/dL'dir. 72 kadının sonbaharda ölçülen seram C vitamini düzeyi ortalaması l,4528±0,501mg/dL ve 28 erkeğin ki ise 1,3714±0,378 mg/dL olarak belirlenmiştir. ilkbahar mevsimindeki serum C vitamini değerleri için; sağlıklı 100 bireyin aritmetik ortalaması 1,1560±0,378 mg/dL'dir 75 kadının ilkbaharda ölçülen seram C vitamini düzeyi ortalaması 1,1627±0,389 mg/dL ve 25 erkeğin ise 1,1360±0,350 mg/dL olarak belirlenmiştir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde belirlenen plazma E vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde belirlenen seram C vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir fark bulundu (p0,05). C Vitamini için bulunan mevsimsel anlamlı farklılığı, halkın ekonomisine dayalı beslenme durumuna dayandırıyoruz.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the aim was to search the effects of the seasons to the most potent antioxidants vitamin E and vitamin C levels in human serum and plasma. The study was done in autumn and spring. In both seasons, for the Vitamin E the materials were one hundred units of human plasma, taken from people aged between 20-40 years old, not using cigarette and alcoholjfrom both sexes. And for the Vitamin C used one hundred units of human serum taken from the people who have the same criterions. We paid attention for the individuals not to be obes and for the females individuals not to be pregnant and in the menapouse period. As the results of these researches; For the Vitamin E the plasma values in the autumn for a hundred healthy individuals, the arithmetical average was 1,1520 ±. 0,326 mg/dL. 72 women's average was 1,1347 ±0,305 mg/dL, 28 men's average was 1,1964 ±.0,377 mg/dL. For the Vitamin E, the plasma values in the spring for a hundred healthy individuals, the arithmetical average was 1,1620 ± 0,385 mg/dL. 75 women's average was l,1573±0,391mg/Dl. 25 men's average was l,1760+0,373mg/dL. -80-For the Vitamin C, the serum values in the autumn for a hundred healthy individuals, the arithmetical average was 1,4300 ±. 0,470 mg/dL 72 women's average was 1,4528 ± 0,501 mg/dL and 28 men's average was 1,3714 +0,378 mg/dL. For the Vitamin C, the serum values in the spring for 100 healthy individuals, the arithmetical average was 1,1560 +0,378 mg/dL. 75 women's average was 1,1627 + 0,389 mg/dL and 25 men's average was 1,1360 ±0,350 mg/dL. When the plasma Vitamin E levels in autumn and spring were compared, there was no istatistically significant difference (p>0,05) But for the same seasons the Vitamin C the serum levels were compared, there was istatistically significant difference (p^0,001) In these seasons, when vitamin E and C levels of both women and men were compared there was no istatistically significant difference. We guess the C Vitamin 's seasonal significant difference is because of the people's nutrition according to their economical levels. -81-