Türkiye'de vergi uyuşmazlıklarının bireysel başvuru yoluyla çözümü
Resolving tax disputes through individual application in Turkey
  1. Tez No: 596850
  2. Yazar: MEHMET BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Devletin egemenlik gücüne istinaden aldığı ve herkesin mali gücüne oranla kamu giderlerini karşılamak adına vermekle yükümlü olduğu vergi; tarh edilmesinden tahsil edilmesine kadar geçecek olan aşamalarda kimi zaman vergi idaresi ile vergi mükellefi/sorumlusu açısından anlaşmazlıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu anlaşmazlıklar uygulamada vergi uyuşmazlığı olarak nitelendirilmektedir. Söz konusu uyuşmazlıklar idari aşamada ve yargı aşamasında olmak üzere iki farklı mercide çözüme kavuşturulabilmektedir.“Türkiye'de Vergi Uyuşmazlıklarının Bireysel Başvuru Yoluyla Çözümü”başlıklı çalışmamızın birinci bölümünde vergi uyuşmazlıklarına ve çözüm yollarına ilişkin genel bilgilendirme yapılacak; ikinci bölümünde ise vergi uyuşmazlıklarının bireysel başvuru yolu olarak vergi mahkemesi nezdindeki çözümü incelenecek ve 2012–2018 yılları arasında vergi mahkemesinde yapılan başvurulara ilişkin değerlendirmeler yapılacaktır. Çalışmamızın son bölümünde ise 5982 sayılı yasa ile Türk Anayasa Yargısı içerisinde yer bulan bireysel başvuru müessesinin genel bilgilendirmesi yapıldıktan sonra vergi uyuşmazlıklarında bireysel başvuru müessesinin uygulanabilirliği incelenecek ve 2012–31.05.2019 tarihleri arasında bireysel başvuru yoluyla çözüme kavuşturulan uyuşmazlıklar incelenerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The tax that the State receives on the basis of its sovereign power and that everyone is obliged to pay in order to cover public expenses in proportion to their financial power; sometimes causes disputes between the tax administration and the taxpayer. In practice, these disputes are considered as tax disputes. These disputes can be settled by two different authorities, administrative and judicial. In the first part of our study titled“Resolving Tax Disputes through Individual Application in Turkey”, a general information regarding the tax disputes and remedies will be presented; in the second part, the solution of the tax disputes brought before the tax court as an individual application will be examined and evaluations will be made regarding the applications to the tax court between 2012-2018. In the last part of our study, after presenting a general information about the manner of individual application which is included in the Turkish Constitutional Judiciary with the Law No. 5982, the applicability of the individual application method regarding tax disputes will be examined and the disputes resolved through individual application process between 2012 and 31.05.2019 will be scrutinized and evaluated.