Kant'da uzay ve zaman kavramlarının postmodern felsefede değişimi
Change of the space and time consepts of Kant in postmodern philosophy
  1. Tez No: 596882
  2. Yazar: IŞIL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uzay ve zaman kavramları her zaman felsefenin ana konularından biri olmuştur. Evreni açıklamada temel olarak kullanılan bu kavramlar, Helen düşüncesinden beri irdelenmiş ve üzerinde bir sürü tanım yapılmaya çalışılmıştır. Modern dönemle birlikte uzay ve zaman kavramları farklı bakış açılarıyla ele alınmış ve postmodern dönemle birlikte de izafiyet ve ihtimaliyet halini almıştır. Bu çalışmada Kant felsefesinin temelini oluşturan uzay ve zaman kavramlarının, postmodern dönemde geldiği durum ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The concepts of space and time have always been one of the main topics of philosophy. These concepts, which are used as a basis for explaining the universe, have been examined since the Hellenic thought and tried to be explained. The concepts of space and time have dealt with from different perspectives in the modern era then they have become relativity and possibility in the postmodern era. In this study, development of the concepts of space and time, which form the basis of Kant's philosophy, in postmodern era will be handled.