Uçuş zamanı metoduna dayalı darbe lazerli 2-boyutlu lazer alan tarayıcı
2-dimensional laser field scanner with pulse laser based on flight time method
- Tez No: 596893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Lazer alan tarama cihazları oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu cihazlar lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya yüzeyin cihaza olan uzaklığını ölçmeye yarayan teknolojik aygıtlardır. Radar teknolojisiyle benzer bir teknolojiye sahiptir ancak radarlarda kullanılan radyo dalgaları yerine ışık, yani lazer darbeleri kullanırlar. Uzaklığı ölçülecek nesne ya da yüzeye gönderilen lazer darbesinin gönderiliş zamanı ile nesneye çarpıp gelen yansımanın tekrar kaynağa ulaşma vakti arasındaki farkı kullanarak uzaklık ölçen cihazlardır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yeni nesil mesafe ölçüm sistemleri ve bu sistemlerde kullanılabilen yöntemlerin belirlenmesi amacıyla yapılan literatür çalışmasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, mesafe tayini uygulamalarında kullanılan yöntemlerden biri olan uçuş zamanı (TOF) yönteminin özelliklerinden ve uygulama tekniklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, darbeli bir TOF lazer mesafe ölçerin yapısı ve hata kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde tez konusu çalışma ile ilgili teknik ayrıntı detaylı inceleme ve bu çalışmaya ait çıktılar hakkında bilgiler verilecektir. .Beşinci bölümde ise tartışma, sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Laser field scanning devices have a wide range of applications. These devices are technological devices for measuring the distance of an object or surface to the device by using laser pulses. It has a similar technology to radar technology, but instead of radio waves used in radar, they use light, that is, laser pulses. They are devices that measure distance using the difference between the time of delivery of the laser pulse sent to the object or surface to be measured and the time at which the reflection of the object hits the object and reach the source. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, a literature study is carried out to determine the new generation distance measurement systems and the methods that can be used in these systems. In the second part, flight time (TOF) method, which is one of the methods used in distance determination applications, is mentioned. In the third section, the structure of a pulsed TOF laser distance meter and the sources of error are given. In the fourth section, detailed technical details about the thesis subject and the results of this study will be given. In the fifth chapter, there are discussions, conclusions and suggestions.