The 2017 catalan independence referendum: An interplay between political elites and civil society
2017 katalan bağımsızlık referandumu: Siyasi elitler ve sivil toplum arasındaki karşılıklı etkileşim
  1. Tez No: 596894
  2. Yazar: SEREN ERGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, 2017 yılında resmi olmayan bir bağımsızlık referandumuyla bir dönüm noktası yaşayan Katalan milliyetçi hareketinin dönüşümünde Katalan siyasi elitlerinin ve önde gelen iki Katalan sivil toplum örgütü olan Katalan Ulusal Meclisi ve Òmnium Cultural'ın rolünü araştırmaktadır. Bu amaçla, Katalonya ve İspanya arasındaki ilişkilerin tarihsel arka planı da göz önüne alınarak, iki Katalan hükümet başkanı, Artur Mas ve Carles Puigdemont'un konuşmaları bağımsızlığa olan desteği gösteren ilgili nitel veriler yardımıyla analiz edilmiştir. Bu çalışma, siyasi elitlerin konuşmalarının, Katalan ulusal hareketinin özerklik yanlısı duruşundan bağımsızlık yanlısı bir duruşa geçişi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu savunmaktadır. Kültürel/dilsel, ekonomik ve politik/kurumsal tartışmaların araçsallaştırılmasıyla, Katalan siyasi elitleri yukarıda belirtilen sivil toplum örgütlerinin oynadığı aktif rol sayesinde sivil toplumun harekete geçmesine neden olmuştur. Sonuç olarak, Katalan bağımsızlık referandumu, Katalan toplumunda sert bölünmeler, Katalonya özerkliğinin askıya alınması ve Katalan politikacıların ve sivil toplum örgütü liderlerinin hapsedilmesi gibi ciddi sonuçlara yol açmıştır. Uluslararası aktörler de Katalan bağımsızlığını desteklemediği için Katalan bağımsızlık hareketi ivmesini koruyamamıştır. Katalan ulusal hareketinin amaçlarına zararlı çıkmadan ulaşabilmesi için, İspanya ile arasındaki çekişmeli ilişkisine açık bir diyalog yoluyla son vermek esastır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of the Catalan political elites and the two most prominent Catalan civil society organizations, Assemblea Nacional Catalana – ANC (Catalan National Assembly) and Òmnium Cultural (All Cultural) on the transformation of the Catalan national movement that experienced a turning point in 2017 with an unofficial Catalan independence referendum. To that end, the historical background of the relations between Catalonia and Spain as well as the speeches of two Catalan presidents, Artur Mas and Carles Puigdemont are analysed by also looking at some of the relevant quantitative data which show the support for independence. This study argues that the speeches of the political elites had a significant impact on the shift of the Catalan national movement from a pro-autonomy stance to a pro-independence one. With the instrumentalisation of cultural/linguistic, economic and political/institutional arguments, the Catalan political elites led to the mobilization of the civil society thanks to the active role played by the above-mentioned civil society organizations. As a result of this active role, the Catalan independence referendum had serious consequences such as strict divisions in the Catalan society, suspension of the autonomy of Catalonia, and the imprisonment of the Catalan politicians and the leaders of the civil society organizations. Since the international actors were not in favour of the Catalan independence, the Catalan independence movement could not maintain its momentum. For the Catalan national movement to achieve its objectives without being worse off, ending the contentious relationship with Spain via an open dialogue is essential.