112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görevli sağlık personellerinin afetlerde ilk yardım uygulamalarının bilgi düzeylerinin ölçülmesi: Bitlis örneği
Measurement of the kowledge levels of the first aid applications at disasters of the medical personnel in 112 emergency health services stations: The case of Bitlis
- Tez No: 596901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Health Care Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ve Ülkemizde de her yıl yaşanan afetler yüzünden çok sayıda insan hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Afetler sırasında acil sağlık hizmetlerinin yerinde ve zamanında müdahalesi afetlerle mücadelede oldukça önemlidir. Bu nedenle acil sağlık ekiplerinin afet tıbbı konusunda yeterince bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekir. Bu tezin amacı 112 acil sağlık personellerinin afetler sırasındaki ilk yardım konusunda bilgi ve becerilerini ölçmektir. Bu amaçla Bitlis ili kapsamında sağlık çalışanları üzerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Bu anket çalışmasında yaş, cinsiyet, meslek, eğitim gibi tanımlayıcı sorularının yanında bilgi düzeylerini ölçmek için 20 adet çoktan seçmeli soru sorulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için bir dizi istatiksel analizler yapılmıştır. Öncelikle örneklerin dağılımlarının normal dağılıma uyup uymadığı test edilmiştir. Daha sonra, normal dağılıma uyan örnekler üzerinde parametrik testler, normal dağılıma uymayan örnekler üzerinde ise parametrik olmayan (non-parametrik) testler uygulanmıştır. Analizler sonucunda, yaş, tıbbi eğitimi, tecrübe gibi değişkenlerinin acil sağlık çalışanlarının başarı düzeyleri açısından anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Sonuç olarak, afetler sırasında daha etkin bir acil müdahale için acil sağlık çalışanlarının teorik ve uygulamalı eğitimlerine ağırlık verilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all over the world and every year in our country, many people are lost or injured due to the disasters. Timely and appropriate response of emergency health services during disasters is very important in the fight against disasters. Therefore, emergency medical teams should have sufficient knowledge and skills in disaster medicine. The aim of this thesis is to measure the knowledge and skills of emergency health personnel about first aid during disasters. For this purpose, a survey was conducted on health care professionals within the Bitlis province. In this survey, 20 multiple choice questions were asked to measure the level of knowledge as well as descriptive questions such as age, gender, profession, education. A series of statistical analyzes were performed to evaluate the obtained data. Firstly, it was tested whether the distribution of the samples matched the normal distribution. After that, parametric tests were performed on the samples that fit the normal distribution and non-parametric tests were applied on the samples that did not fit the normal distribution. As a result of the analysis, it was seen that variables such as age, medical education and experience differ significantly in terms of achievement levels of emergency health care professionals. Consequently, it is emphasized that theoretical and training of emergency health care professionals should be focused on for more effective emergency response during disasters.