Antepfıstığı işleme atıksularının fungal arıtımına elektrokimyasal ön arıtma etkisinin araştırılması
Investigation of electrocoagulation and electrooxidation pre-treatment effect on fungal treatment of pistachio processing wastewater
- Tez No: 596907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR DİZGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, antep fıstığı işleme tesisi atıksularının arıtımında elektrokimyasal ön arıtma işleminin fungal arıtımına etkileri araştırılmıştır. Elektrokoagülasyon (EK) ve elektrooksidasyon (EO), antep fıstığı işleme tesisi atıksularının fungal arıtımından önce elektrokimyasal ön arıtım olarak atıksuya uygulanmıştır. EK için; alüminyum (Al/Al), demir (Fe/Fe) ve paslanmaz çelik (SS/SS) elektrot çiftleri anot/katot olarak seçilirken, EO deneyleri için bor katkılı elmas (BDD/SS) anot/katot elektrot çifti tercih edilmiştir. Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve toplam fenol giderimi için akım yoğunluğu (50-300 A/m2) ve çalışma süresi (0-240 dakika) gibi parametrelerin etkileri incelenmiş ve elde edilen optimum koşullarla ileri arıtım aşamasına geçilmiştir. Antep fıstığı işleme tesisi atıksularına uygulanan elektrokimyasal ön arıtımdan sonra, atıksu dört farklı mantar türü (Coriolus versicolor, Funalia trogii, Aspergillus carbonarius ve Penicillium glabrum) ile ileri arıtıma tabii tutulmuştur. Penicillium glabrum, diğer mantar türlerine kıyasla maksimum KOİ ve toplam fenol giderim verimi sağlamıştır. Kombine elektrokimyasal destekli fungal arıtım işlemi, EO ön işlemi ile desteklendiğinde % 90.1 KOİ ve % 88.7 toplam fenol giderim verimi sağlamıştır. Antep fıstığı işleme tesisi atıksularının EO yöntemi ile ön arıtımında, fungal arıtım için EC yönteminden daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar; önerilen kombine işlemin, bireysel elektrokoagülasyon, elektrooksidasyon ve fungal arıtım işlemine kıyasla daha yüksek kirletici giderimi sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of electrochemical pre-treatment on fungal treatment of pistachio processing wastewater (PPW) was investigated. Electrocoagulation (EC) and electrooxidation (EO) were used as electrochemical pre-treatment step before fungal treatment of PPW. Aluminum (Al/Al), iron (Fe/Fe), and stainless steel (SS/SS) electrode pairs were selected as anode/cathode for EC whereas boron doped diamond (BDD/SS) was preferred as anode/cathode electrode pairs for EO experiments in this study. The impact of current density (50–300 A/m2) and operating time (0–240 min) were tested for chemical oxygen demand (COD) and total phenol removal. After pre-treatment of PPW, four different fungus species (Coriolus versicolor, Funalia trogii, Aspergillus carbonarius, and Penicillium glabrum) were tested for further treatment. Penicillium glabrum supplied maximum COD and total phenol removal efficiency compared to other fungus strains. The combined electrochemical-assisted fungal treatment process supplied 90.1% COD and 88.7% total phenol removal efficiency when supported with EO pre-treatment. Pre-treatment of PPW with EO method provided better results than EC method for fungal treatment. The results indicated that the proposed combined process supplied higher pollutant removal compared to the individual electrocoagulation, electrooxidation, and fungal treatment process.