Modelling the variability in seismically induced slope displacements due to ground motion selection
Kuvvetli yer hareketi seçiminin sismik şev deplasmanı üzerindeki etkisinin modellenmesi
- Tez No: 596917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE, DR. ZEYNEP ÇEKİNMEZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dinamik yüklere maruz kalan bir şevin performansının değerlendirilmesi ve deprem-kaynaklı şev deplasmanlarının kestirilmesi, geoteknik deprem mühendisliği uygulamalarının en karmaşıklarından birisidir. Bu uygulamalardaki en kritik noktalar mevcut jeolojik/geoteknik raporların sınırları dahilinde zemin parametrelerinin ve bu parametrelerdeki değişkenliklerin belirlenmesi ve mühendislik uygulamalarının çoğu için dinamik analiz sayısının sınırlı olmasından dolayı uygun yer hareketi seçimi ve ölçeklendirme işleminin yapılmasıdır. Bu çalışmanın amacı, sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan dinamik analizlerde elde edilen deprem-kaynaklı şev deplasmanlarının, kuvvetli yer hareketi seçimine bağlı değişkenliğinin modellenmesidir. Bu amaçla, Pasifik Deprem Mühendisliği Araştırma Dairesi veri tabanından kayaya oturtulmuş istasyonlarda ölçülmüş 50 adet kuvvetli yer hareketi yatay çifti seçilmiş ve 1.0g maksimum yer ivmesine kadar ölçeklendirilerek 300 adet aday kayıt içeren bir veriseti hazırlanmıştır. Seçilen yer hareketi kayıtları kullanılarak, şev deplasmanlarını belirlemek için PLAXIS 2D yazılımı aracılığıyla sekiz farklı kuru (drenajlı) zemin için belirlenen şev geometrisi analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre oluşturulan basitleştirilmiş deprem kaynaklı şev deplasmanlarını tahmin modelinin standart sapması 0.28 ile 0.36 arasında değişmektedir ve bu değer statik güvenlik katsayısı veya şev açısına bağlı olarak fazla değişim göstermemektedir. Çalışma sonunda, gelecekteki deprem kaynaklı şev deplasmanlarının belirlenmesinde kullanılabilecek, ortalama davranışı temsil eden 18 adet kuvvetli yer hareketi yatay bileşeni seçilmiştir. Numerik dinamik analizlerde bu kayıtların tercih edilmesi ve önerilen standart sapma ile birleştirilmesi halinde, tahmin modellerinin merkezinin ve dağılımının doğru bir biçimde temsil edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Assessing the earthquake performance of a slope and estimating the seismically-induced slope displacements is one of the most complicated tasks in geotechnical earthquake engineering. The source of the complication includes: i) defining the soil properties and their variability within the limits of the available geological/geotechnical information, and ii) executing a proper ground motion selection and scaling procedure for the dynamic numerical analysis, which are generally limited in number for most of the engineering applications. The objective of this study is to model the uncertainty due to ground motion selection in the seismically-induced soil slope displacements estimated by the dynamic numerical analysis. For this purpose, fifty horizontal pairs of ground motions recorded at rock stations from the Pacific Earthquake Engineering Research Center database are selected and scaled up to 1.0g of maximum horizontal acceleration to create the candidate ground motion dataset of 300 recordings. These recordings are utilized in PLAXIS-2D software to perform the dynamic numerical analysis for eight different slopes in dry (drained) soil. Analysis results showed that the standard deviation of a simplified prediction model for seismically-induced permanent slope displacements lie within the range of 0.28-0.36 (log units) and does not show a significant variation with factor of safety in static conditions or angle of the slope geometry. At the end of the study, 18 ground motion components that represent the median behaviour are selected and provided for the future studies. These recordings may be preferred in the numerical dynamic analysis to examine slope displacements and when combined with the estimated standard deviations, the body and the range in seismic demand models for earthquake-induced slope displacements may be properly modelled.