Baraj yıkılması sonucu taşkın yayılım alanın iki farklı hidrodinamik modelle belirlenmesi kıyaslanması ve yüzey pürüzlülüğünün taşkın üzerindeki hassasiyetinin incelenmesi
Comparison of flood propagation area with two different hydrodynamic models as a result of dam collapse and investigation of sensitivity of surface roughness on flood
- Tez No: 596938
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Kartalkaya Baraj gövdesinin çökmesi durumunda ortaya çıkabilecek bir sel dalgasının tehlikeli sonuçlarının belirlenmesini kapsamaktadır.Barajın yıkılması durumda oluşacak taşkın hidrografının büyüklüğü ve şekli HEC-RAS paket programı ile belirlenmiştir. Elde edilen bu hidrograf HEC-RAS 5.0.5 ve FLO-2D olmak üzere iki ayrı program için girdi olarak kullanılmıştır. Her iki programda da yüzey pürüzlülüğünü belirlemek için Avrupa Çevre Ajansı tarafından hazırlanan CORINE haritaları kullanılmıştır.Kartalkaya Barajı'nın mansabında her iki program için akım derinliği ve akım hızı sonuçları elde edilmiştir.Her iki programın genel özelliklerinin yanı sıra pürüzlülükteki değişikliklere karşı duyarlılıkları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes a study for the determination of dangerous consequences of a flood wave that may be caused in case if Kartalkaya dam body collapses. The magnitude and shape of the flood hydrograph caused by the dam collapse was determined by the use of HEC-RAS program package. Then, this hydrograph was used as input for two distinct programs namely HEC-RAS 5.0.5 and FLO-2D. As for the roughness to be used in both programs CORINE maps prepared by European Environment Agency were utilized. Successful simulation of both programs gave result for flow depth and velocity at the downstream of Kartalkaya dam. A general comparison of both program as well as their sensitivity against changes in roughness were investigated.