Alışveriş caddelerinin tasarımı ve kullanıcı memnuniyeti: Antalya Atatürk Caddesi örneği
Design and user satisfaction of shopping streets: Case study of Antalya Atatürk Street
- Tez No: 596937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ASLI GÜREL ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Birçok kentli için kamusal dış mekânı, caddeler temsil etmektedir. Kent kimliğini ve kent karakterini yansıtan caddeler, tez çalışmasında alışveriş caddesi özelinde ele alınmıştır. Günümüzde, alışveriş kavramının boyutlarındaki değişim, basit bir alışveriş eyleminin çok ötesinde uzmanlık dalları içeren sosyal eylemlerle (boş zamanları değerlendirme) ortaya çıkmaktadır. Alışveriş caddeleri de bu gereksinimlerin karşılandığı başlıca mekânlardır. Ancak uygun kriterler doğrultusunda tasarlanmamış alışveriş caddeleri, kullanıcılara gerekli konfor, güvenlik, erişilebilirlik, işlevsellik vb. unsurlar ile kullanıcı memnuniyetini sağlayamadığından kaybolmaktadır. Bu nedenle, kentsel yaşamın kalitesinin artmasına da katkı sağlayacak şekilde alışveriş caddelerinin uygun tasarım kriterleri ve kullanıcı memnuniyeti çerçevesinde bütüncül olarak ele alınması gerekmektedir. Çalışma kapsamında, alışveriş caddelerindeki tasarım kriterlerinin kullanıcı memnuniyetine etkisi, Antalya kentinin karakterini ve kimliğini yansıtan ve sürekli değişime ayak uydurmaya çalışan Atatürk Caddesi özelinde sorgulanmıştır. Bu kapsamda, literatür araştırmaları yapılmış ve kamusal bir mekan olan caddeyi etkileyen, tasarım kriterleri ve kullanıcı memnuniyetini etkileyen, unsurlar ortaya konmuştur. Alan araştırması ve arazi çalışması ile mevcut durum, anket çalışması ile kullanıcı memnuniyet durumu analiz edilmiştir. Bir alışveriş caddesi olan Atatürk Caddesi'ni kamusal mekân olarak geliştirmek için tasarım rehberi önerisi oluşturulmuştur. Anket analizi, çalışma konusu ile ilgili daha önce yapılmış literatür çalışmaları, haritalar, fotoğraflar, arazi çalışmalarından elde edilen analiz sonuçları ile birlikte değerlendirilerek alışveriş caddelerine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For many urban people, public spaces represent the streets. The streets reflecting the identity of the city and the character of the city are handled in the thesis of shopping streets. Nowadays, the change in the dimensions of the concept of shopping arises from social activities (evaluation of leisure time), which include specialties far beyond simple shopping. However, shopping streets can design our appropriate criteria, users are required comfort, safety, functionality, functionality and so on. elements that we can not provide user satisfaction is lost. For this reason, shopping streets should be handled holistically within the framework of appropriate design criteria and user satisfaction in order to contribute to the increase of the quality of urban life. Within the scope of the study, the effect of design criteria on shopping streets on user satisfaction was questioned in the case of Atatürk Street which reflects the character and identity of the city of Antalya and tries to keep up with the constant change. In this context, literature researches have been made and the elements that affect the public space street, design criteria and user satisfaction have been revealed. The current situation was analyzed by field survey and field survey and the user satisfaction was analyzed with the survey study. A design guide was proposed to develop Atatürk Street, a shopping street, as a public space. Survey analysis was evaluated with previous literature studies, maps, photographs, analysis results obtained from field studies and suggestions for shopping streets were presented.