Turkish foreign policy and strategic partnership in Asia-Pasific
Türk dış politikası ve Asya-Pasifik'teki stratejik ortaklıkları
- Tez No: 596955
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Türk Dış Politikasının Asya-Pasifik bölgesine yönelimini diplomatik, ekonomik ve kültürel boyutlarına odaklanarak incelemektedir. 2010'lu yıllarda, Türkiye ve altı Asya-Pasifik ülkesi ilişkilerini stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Türkiye'nin Asya-Pasifik politikasında devamlılığa vurgu yapan birçok uzmanın görüşünden farklı olarak, bu tez Türkiye'nin bu bölgeye olan yöneliminde Ankara'nın daha önceki politikalarına göre önemli değişikler olduğunu öne sürmektedir. Bu kapsamda tez Türkiye'nin bölgeye dönük bir akıllı güç stratejisi geliştirerek, yumuşak ve sert güç kabiliyetlerini nasıl etkili bir şekilde bir araya getirerek kullandığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Turkish foreign policy towards Asia-Pacific by focusing on the diplomatic, economic and cultural aspects. In the 2010s, Turkey and the six Asia-Pacific countries have agreed to elevate their relationship into strategic partnership. Contrary to the views of several scholars who emphasize the continuity in Turkey's Asia-Pacific policy, this thesis argues that there are significant changes in Turkey's orientation towards this region as compared to Ankara's earlier policies. The thesis also demonstrates that Turkey is projecting a smart power strategy onto the region by combining its hard and soft power capabilities.