An historical analysis of Turkish foreign policy toward the Asia Pacific during the reign of The Justice and Development Party's government
Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti döneminde Asya Pasifik'e yönelik Türk dış politikasının tarihsel bir analizi
- Tez No: 694104
- Danışmanlar: Prof. Dr. HIZIR TARIK OĞUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Asya Pasifik'teki Çin, Japonya ve ASEAN olmak üzere üç aktörle ilişkilerinin tarihsel analizine odaklanmaktadır. Türkiye açısından ülke, Asya Pasifik'i yükselen bir durumda görüyor. Üç aktör açıkça seçildi çünkü Çin ve Japonya batılı olmayan yükselen güçler olarak kabul edildi ve her iki ülke de Türkiye ile stratejik bir ortaklık kurdu. Bu arada, ASEAN, Türkiye'nin Endonezya, Malezya ve Singapur gibi üç ASEAN üyesi ülke ile stratejik bir ortaklık kurduğu bölgedeki en kritik batılı olmayan kuruluşlardan biridir. Bu tez, AKP hükümeti döneminde Türk dış politikasının Asya Pasifik'e yönelik politikasının önceki hükümete kıyasla çeşitli dönüşümler geçirdiğini savunuyor. Bu tez, Türkiye'nin bölgeye yönelik angajmanının, uluslararası düzeydeki sistemsel değişikliklerin ve yurtiçinde meydana gelen dönüşümlerin izin verdiği ekonomik motivasyonla oldukça motive olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the historical analysis of Turkey's relations with three actors in the Asia Pacific as China, Japan, and ASEAN. From the Turkish perspective, the country considers the Asia Pacific in a state of rising. The three actors were explicitly chosen because China and Japan are considered non-western rising powers, and both countries have established a strategic partnership with Turkey. Meanwhile, ASEAN is one of the most critical non-western organizations in the region, in which Turkey has also established a strategic partnership with three of the ASEAN's member states such as Indonesia, Malaysia, and Singapore. This thesis argues that Turkish foreign policy towards the Asia Pacific within the reign of the AKP government has undergone several transformations compared to its previous government. This thesis demonstrates that Turkey's engagement towards the region is highly motivated by economic motivation, allowed by the systemic changes at the international level and the transformations that occurred domestically.