Şalgam turbunun deoksiribonükleik asit bağlama ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Investigation of deoxyribonucleic acid binding and antioxidant properties of turnip
  1. Tez No: 596959
  2. Yazar: ALİHAN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PEKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
DNA ve hücre çekirdeği gibi, yaşamın sürekliliği için temel durumda olan yapıların yanında protein, karbohidrat, lipid gibi biyolojik açıdan çok önemli moleküllere de zarar veren serbest radikaller, biyolojik olarak oldukça reaktif moleküllerdir. Serbest radikallerin, hayatın devamlılığı konusunda gerekli olan tüm biyomoleküller üzerinde meydana getirdiği oksidatif bozunma, 'oksidatif stres' olarak isimlendirilmektedir. Kararlı moleküller olan antioksidanlar ise, reaktif özelliğe sahip olan serbest radikal moleküllerine elektron vererek hasar verme kapasitelerini düşürür. Yani antioksidanlar, serbest radikallere karşı meydana getirdiği radikal temizleme özelliği sayesinde, serbest radikallerin sebep olduğu hücresel hasarı geciktirir ya da inhibe eder. Bu çalışmada, farklı polaritelere sahip çözücülerle Soxhlet ekstraksiyonuna tabi tutulan şalgam turbu, antioksidan özelliğe sahip olduğu bilinen standartlar ile aktiviteleri karşılaştırılmış ve antioksidan aktivitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen su, etanol ve etil asetat özütlerinin farklı konsantrasyonlardaki radikal süpürme etkileri, toplam antioksidan aktiviteleri, indirgeme gücü, metal şelatlama kapasitesi, β-karoten ağartma gücü çalışılmıştır. Ayrıca, tüm özütlerde prolin tayini, toplam fenolik bileşik miktarı, toplam antosiyanin ve toplam karotenoid miktarları da ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, standart antioksidanlar ile karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, kök hâlinde çalışılan şalgam turbu bitkisinin antioksidan aktivitesinin, çalışılan bazı parametrelerde, standart antioksidanlardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bunun yanında; sağlanan özütlerin DNA bağlanma özellikleri, DNA koruyucu etkileri ve DNA onarıcı etkileri de incelenmiş olup DNA ile etkileşim çalışmalarında elde edilen sonuçlar, literatürde bulunan ve aynı türde yer alan diğer bitkiler ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Ayrıca, elde edilen özütlerin anti-asetilkolin esteraz aktivitesi de incelenmiş ve yine literatürde yer alan, aynı türe ait bitkiler ile değerler kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Free radicals, which are biologically highly reactive molecules that damages to biologically important molecules such as proteins, carbohydrates, lipids, as well as structures that are essential for the continuity of life, such as DNA and cell nuclei. The oxidative degradation of free radicals on all biomolecules necessary for the continuity of life is called 'oxidative stress'. Antioxidants, which are quite stable molecules, reduce the capacity to damage of free-radical molecules that have reactive properties by donating electrons to these molecules. In other words, antioxidants, due to the radical cleansing property of free radicals, delay or inhibit the damage caused by free radicals. In this study, antioxidant activity of turnip plant which is subjected to Soxhlet extraction with different solvents with different polarities is compared by the standarts which have antioxidant activity and the antioxidant activity is tried to be determined. Radical sweeping effects, total antioxidant activities, reducing power, metal chelating capacity, β-carotene bleaching power has been studied in different concentrations of obtained water, ethanol and ethyl acetate extracts from turnip. In addition, proline determination, total amount of phenolic compound, total amount of anthocyanin and total carotenoid in all extracts were also studied. The results were compared with standard antioxidants. As a result of the studies, it was found that the antioxidant activity of the turnip plant, which was studied as root for the first time, was higher than the standard antioxidants in some parameters examined. Besides, DNA binding properties, DNA protective effects and DNA repairing effects of the extracts were also investigated and the results obtained in the interaction with DNA were compared and interpreted with other different plant samples of the same type found in the literature. In addition, the anti-acetylcholinesterase activity of the extracts was also investigated and the results were compared with the different plant samples of the same species in the literature.