İmplant destekli overdenture protezlerde bar yapımında kullanılan iki değişik metal alaşımının, bar şeklinin ve barlı sisteme destek veren implant sayısının statik yükleme altında oluşan kuvvet dağılımına etkilerinin...
Finite element examination of the effects of 2 different metal allays, bar design and the number of implants used in implant-tissue supported overdenture prosthesis under occlusal loading
- Tez No: 59697
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
108 7. ÖZET implant destekli overdenture protezlerde bar yapımında kullanılan farklı metal alaşımlarının, bar şeklinin ve barlı sisteme destek veren implant sayısının barlı ataşmanda ve implant postlarında oluşan kuvvet dağılımını ne şekilde etkilediğini incelemek amacıyla yaptığımız çalışmada altçenede total dişsizliğin söz konusu olduğu bir vakada interforaminal bölge araştırma bölgesi olarak düşünüldü. Bu bölgede; a) 32, 33 ve 42 ile 43 no'lu dişlerin yerine dört adet 4 mm çapında, 12 mm boyunda Pitt-Easy Bio-Oss implant yerleştirildikten sonra kullanılan Ball postlar yardımıyla bir Dolder bar uygulaması yapıldığı, b) 33 ve 43 no' lu dişlerin yerine iki adet Pitt-Easy Bio-Oss implant yerleştirildikten sonra kullanılan Ball postlar yardımıyla bir Dolder bar uy gulaması yapıldığı, c) 32, 33 ve 42 ile 43 no' lu dişlerin yerine dört adet Pitt-Easy Bio- Oss implant yerleştirildikten sonra kullanılan Ball postlar yardımıyla yuvarlak kesitli ve 33 ile 43 no' lu dişlerin yerine yerleştirilen implantların distalinde 5 mm uzunluğunda bir kantilevere sahip olan bir bar uygulaması yapıldığı, d) 32, 32 ve 42 ile 43 no' lu dişlerin yerine dört adet Pitt-Easy Bio- Oss implant yerleştirildikten sonra yuvarlak kesitli bir bar uygulaması yapıldığı varsayılarak, hazırlanan şematik modelden 3 boyutlu FEM analiz yöntemi ile incelemelerin yapılması amacıyla 28 Frame eleman ve 29 düğüm noktasından oluşan matematik model elde edildi. Modelde yer alan farklı barlı ataşmanlar ve araştırmamızda kul landığımız kıymetli ve kıymetsiz iki tip metal alaşımıyla ( MB Nr. 6 / Austenal ve Vitallıum III /Austenal ) titanyum implant postlarının ve yuvarlak kesitli barlı ataşmanda kullanılan plastik klipslerin fiziksel özellikleri bil gisayara kaydedildikten sonra barlı yapıların üzerine uygulanan kuvvetlerin şiddet, lokalizasyon ve yönleri aşağıdaki gibi seçildi: a) Kantilever taşımayan barlı yapıların orta bölgesinden dikey yönde 200 N şiddetinde yayılı kuvvet,109 b) Distal bölgelerinde 5 mm uzunluğunda kantilever taşıyan yuvarlak kesitli barın hem orta bölgesinden hem de her iki kantileverin orta bölgesinden dikey yönde 200 N şiddetinde yayılı kuvvetler, c) Kantileverli yuvarlak kesitli barın sadece her iki kantilever uzantılarının orta bölgelerinden dikey yönde 450 N şiddetinde yayılı kuv vetler uygulandı. Matemetik modelde oluşan kesme kuvvetleri, normal kuvvetler, bu rulma ve eğilme momentleriyle deplasman ve rotasyon değerlerinin elde edil mesi için model analizlerinde SAP 90 ( A series of Computer Programs for the Static and Dynamic Analysis of Structures, Computers and Structures Inc. ) programı kullanıldı. Analizlerin sonucunda dört değişik tip barlı ataşmanda ve iki değişik metal alaşımında oluşan maksimum ve minimum kesme kuvvetleri, normal kuvvetler, burulma ve eğilme momentleriyle deplasman ve rotasyon değerleri elde edildi ve bu değerler birbirleriyle karşılaştırıldı. Tüm bulguların değerlendirilmesi neticesinde dört implant destekli, yu varlak kesitli ve kantileversiz barlı ataşmanda diğer barlı ataşman tiplerine oranla daha düşük kuvvet ve moment değerleri ile deplasman ve ro tasyonların ortaya çıktığı saptandı. Kıymetsiz metal alaşımlarının yüksek elastisite modülleri ve dolayısıyla dirençleri nedeniyle gelen kuvvetleri üzerlerinde topladıkları ve kuvvetlerin implant postlarına daha az oranda iletilmelerine yol açtıkları sap tandı. Araştırmamızda en düşük burulma ve eğilme momenti ile deplasman ve rotasyon değerlerinin kıymetsiz metal alaşımından hazırlanan barlı ataşmanlarda elde edilmiş olması, bu tip ataşmanlarda kıymetsiz metal alaşımlarının kullanılmasının kıymetli metal alaşımlarına oranla daha avan tajlı olacağını gösterdi.
Özet (Çeviri)
110 8. İNGİLİZCE ÖZET The aim of our study was to determine the effects of 4 different bar de signs and 2 different metal alloys used in implant - tissue supported over- denture prosthesis on the distribution pattern of shear and vertical forces, axial torque and bending moments and deflections which occured in the bar design. It was assumed that the interforaminal region of an edentulous lower jaw is the region of examination and a) After insertion of 4 Pitt-Easy Bio-Oss implants ( 4 mm diameter and 12 mm length ) in regio 32, 33, 42 and 43 a Dolder bar is designed using 4 ball posts of Pitt-Easy Bio-Oss implant system. b) After insertion of 2 Pitt-Easy Bio-Oss implants ( 4 mm diameter and 12 mm length ) in regio 32 and 42 a Dolder bar is designed using 2 ball posts of Pitt-Easy Bio-Oss implant system. c) After insertion of 4 Pitt-Easy Bio-Oss implants ( 4 mm diameter and 12 mm length ) in regio 32, 33, 42 and 43 a 2 mm round bar with distal can tilevers in 5 mm length is designed using 4 ball posts of Pitt-Easy Bio-Oss implant system. d) After insertion of 4 Pitt-Easy Bio-Oss implants ( 4 mm diameter and 12 mm length ) in regio 32, 33, 42 and 43 a 2 mm round bar is designed using 4 ball posts of Pitt-Easy Bio-Oss implant system. According to these assumptions 4 different models were drawn using Aoutocad programme. By means of 3 - dimensional finite element analysis these models were turned to a mathematichal model with 28 frame elements and. 29 nodal points. The physical properties of all materials in the model inc luding 2 different metal alloys and plastic clips from the round bar - clip system.111 SAP 90 ( A series of Computer Programs for the Static and Dynamic Analysis of Structures, Computers and Structures Inc. ) was used for the fi nite element calculations. Occlusal load conditions for the bar designs were as follows: a) A 200 N occlusal force was applied to the model which did not have cantilevers at the distal ends, as would be transmitted through the attachment clip or clips. b) A 200 N occlusal force was applied to the model which had can tilevers at the distal ends, as would be transmitted through the attachment clip or clips. At the same time another 200 N occlusal force was applied to cantilevers on the each side of the 2 mm round bar design. c) A 450 N occlusal force was applied to the each cantilever sides of the 2 mm round bar design at the same time. After the model analysis deflections, axial and shear forces, axial and bending moments in the nodal points and frame elements were determined numerically and visually. With the guidance of the findings it has been observed that 4 implant- supported 2 mm round bar design without cantilevers is the best solution re garding the distribution of forces, moments and deflections. Because of their higher moduli of elasticity and resistance compared with the precious metal alloys non-precious metal alloys absorb the stresses in the metal mesio-structure and do not conduct them to the implant posts. In our study the lowest values of axial torques and bending moments are found in the non-precious metal alloys. It means that it is more ad vantageous to use non-precious metal alloys in the bar mesio-structures used for implant-tissue supported overdentures.