İmplant destekli hareketli protezlerde kullanılan çeşitli bağlantı sistemlerine mekanik ve termal yaşlandırma işlemlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mechanical and thermal aging processes of various connection systems used in implant assisted motivated prostheses
- Tez No: 501995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, implant destekli overdenture protezlerin çeşitli tutucu sistemlerinin retansiyonuna, mekanik yaşlandırma ve termal siklus uygulamalarının etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Çalışmada kullanılan model, dişsiz alt çeneyi simüle eden silikon kalıplara üretici firmanın talimatları doğrultusunda hazırlanan akışkan haldeki poliüretan reçine dökülerek elde edildi. Dört adet birbirine paralel olacak şekilde, 11.5 mm derinliğinde yuva birbirinden 11 mm uzaklıkta (merkezden merkeze) oluşturuldu. Çalışmada, anterior bölgeye yerleştirilen aynı boyut ve özellikteki implantlar üzerine farklı tiplerdeki tutucular (distal uzantılı bar bağlantı sistemi, lokatör bağlantı sistemi, küresel bağlantı sistemi ve TC-Snap bağlantı sistemi) uygulanarak overdenture protezler hazırlandı. Hazırlanan modellere önceden belirlenen dört noktadan tek (A, B, C, D) ve çift taraflı (A-B, B-C, C-D) çekme kuvveti uygulandı ve farklı tipteki tutucuların retansiyon değerleri incelendi. Veriler için tüm istatistik analizlerde SigmaPlot programı kullanıldı. Veri setlerinin dağılımları Shapiro-Wilk Normalite testi ile yapıldı ve α=0.05 düzeyi anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effects of mechanically aging and thermal cycling on the retention of various retention systems of implant supported overdenture prostheses. Material and Method: The model used in the study was obtained by pouring the fluidized polyurethane resin prepared in accordance with the instructions of the silicone mold manufacturer company which simulates the toothless bottom jaw. The four 11-mm-deep slots were arranged 11 mm apart from each other (center to center), parallel to each other. Overdenture prostheses were prepared by applying different types of holders (distal extension bar connection system, locator connection system, spherical connection system and TC-Snap connection system) on the same size and feature implants placed in the anterior region. Tensile forces were applied to the prepared specimens from four predetermined points (A, B, C, D) and double sided (A-B, B-C, C-D) and retention values of different types of holders were examined. Results: The study found statistically significant difference between retention loss of implant-supported overdenture prostheses after mechanical aging at 6 and 12 months SigmaPlot program was used for all statistical analyzes for the data. The distributions of the data sets were performed with the Shapiro-Wilk Normality test and the α = 0.05 level was considered significant.