Mandibular implant destekli overdenture protezlerde farklı tutucu sistemlerinin stres dağılımına etkisinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of different attachment systems on stress distribution for implant supported mandibular overdenture prosthesis using finite element analysis
- Tez No: 655770
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÖNDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İmplant destekli hareketli protezlere gelen farklı yönlerdeki kuvvetlerden dolayı implant çevresindeki kemikte dikey ve yatay yönde oluşan kemik rezorpsiyonlarından literatürde bahsedilmiştir. Kemiğe iletilen kuvvetler ataşmanlar, implantlar ve mukoza aracılığı ile olmakta olup, ataşman tipinin kemikteki stres dağılımını etkilediği düşünülmektedir. Günümüz diş hekimliğinde bilinen ball, bar, locator, magnet gibi tutucu sistemler ile birlikte yeni üretilen ve sık kullanılan novaloc, CmLoc, L-RTx gibi tutucu sistemler vardır. Ancak hangi ataşman tipinin daha iyi olması ile ilgili literatürde kesin bir fikir yoktur. Yeni bilinen tutucu sistemlerle ilgili literatürde çok az çalışmalar bulunmakta, hatta bu ataşmanların implant ve protetik parçalarda oluşturdukları streslerle ve kemikteki stres dağılımını nasıl etkiledikleri ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında, iki implant destekli mandibular overdenture protezlerde ball, bar, locator, novaloc, CmLoc ve L-RTx ataşman sistemlerinin protetik parçalarda, implantlarda ve kemikte oluşturduğu stres dağılımını üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi çalışması ile stres analizi çalışması yapılması planlanmıştır. Anterior ve posteriordan 100N olacak şekilde iki farklı yükleme yapılmıştır. Sonuç olarak, implant ve kemikte en yüksek stresler bar modelinde, en düşük stres değerleri ise L-RTx modelinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bone resorption occurring vertically and horizontally around the dental implants due to the forces from different directions to the implant-supported removable dentures has been previously reported in the literature. The forces transmitted to the bone through attachments, implants and mucous membranes. It is thought that the type of the attachment affects stress distribution in the bone. There are many attachment systems such as ball, bar, locator, magnet, which are known in routine dentistry and contemporary systems such as novaloc, CmLoc, L-RTx, which are recently produced and used frequently in modern denistry. Despite decades of research, this continues to be debated which type of attachment is better. There are very few studies in the literature on newly known conservative systems, and no pevious research has investigated how these attachments affect stress distribution not only on implants and prosthetic parts but also in bone. Based on this information, we investigated the stress distribution of two implant-supported mandibular overdenture prostheses using attachments as ball, bar, locator, novaloc, CmLoc and L-RTx in prosthetic parts, implants and bone with three-dimensional finite element stress analysis. In our study, finite element stress analysis method was used. Load of 100 N was applied from the anterior to the posterior. As a result of our investigation, the highest stresses around the implant and bone were observed in the bar model and the lowest stress values in the L-RTx model.