Hadiye Hümeyra'nın Beyaz Kelebek romanı üzerine bir inceleme
A study on Hadi̇ye Hümeyra's white butterfly (Beyaz Kelebek)
- Tez No: 596972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hadiye Hümeyra'nın Beyaz Kelebek romanı, Yeni Şark gazetesinde 1922-1923 yılları arasında elli bir tefrika halinde yayınlanmıştır. Beyaz Kelebek romanı kitap halinde hiç yayınlanmamıştır. Yeni Şark gazetesinde Hadiye Hümeyra'nın Beyaz Kelebek ile Yıkık Gönüller adlı iki eseri tefrika edilmiştir. Hadiye Hümeyra'nın Beyaz Kelebek romanı Yeni Şark gazetesinin 12 Teşrîn-i sânî 1338 (1922) tarihli 401. sayısında başlar, 9 Kânûn-ı sânî 1339 (1923) tarihli 458. sayıda biter. Beyaz Kelebek romanı elli bir tefrika olarak yayınlanmıştır. Yazarın aynı gazetede yayınlanan bir diğer romanı ise Yıkık Gönüller romanıdır. Yıkık Gönüller romanı 28 Haziran 1338 (1922) tarihli 267. sayıda başlar, 28 Temmuz 1338(1922) tarihli 297. sayıda biter. Yıkık Gönüller romanı 28 tefrika halinde yayınlanmıştır. Bu çalışmada Beyaz Kelebek romanı yapısal olarak incelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“Beyaz Kelebek”başlığı altında roman tefrikasının sayı ve tarihlerini gösteren çizelgeye yer verilmiştir. İkinci bölümde,“Beyaz Kelebek Romanının Tahlili”başlığı altında Beyaz Kelebek romanı, modern romanın unsurları olan anlatıcı, şahıs kadrosu, zaman, mekân, anlatım teknikleri göz önünde bulundurularak incelenmeye çalışılmıştır. Maalesef Hadiye Hümeyra'nın hayatı hakkında bilgi bulunmadığı için eser ve yazarın hayatı arasında ilişki kuracak şekilde bir değerlendirme imkanı olmamıştır. Hadiye Hümeyra'nın Beyaz Kelebek romanı hakkında yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Tespitlerimize göre bu tez bu alanda yapılan ilk çalışmadır. Bu tezin Hadiye Hümeyra hakkında yapılacak yeni çalışmalara kaynak olmasını diliyoruz.
Özet (Çeviri)
White Butterfly, a novel by Hadiye Hümeyra, was published in Yeni Şark Newspaper between 1922-1923, in 51 serials. White Butterfly was never published as a full book. White Butterfly and Broken Hearts by Hadiye Hümeyra were seriallized in Yeni Şark Newspaper. The series of White Butterfly, starts from the page 401 of the newspaper dated 1922 and ends an page 458 of the newpaper dated 1923. The other novel of the author is Broken Hearts which starts from page 267 of the newspaper dated 1922 and ends at 297 th issue of the newspaper. Broken Hearts was published in 28 series in the newspaper. In this study, White Butterfly is examined structurally. This study consists of two parts. In the first part, the framework of the published episodes is shown in the chart which shows the issue number and date under the title of White Butterfly. In the second part, White Butterfly is examined from the point of characters, setting and wording under the title of“Analysis of White Butterfly”. Unfortunately there is no informaion about Hadiye Hümeyra so that assessment regarding the relationship between the author and novel is not examined in here. So far, there has not been any study made regarding White Butterfly. As far as we know, this study is the first that has ever been made in this subject. We wish that this study will be a great source for studies about Hadiye Hümeyra in the future.